fbpx
-3 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Szykuje się prawdziwy weekend dla melomanów w Filharmonii

reklama
Metropolitan Opera
Miłośników opery czeka prawdziwa gratka, czyli kolejne spotkanie z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Jean Sibelius, Henri Vieuxtemps i Dmitrij Szostakowicz – twórczość tych artystów będzie rozbrzmiewać w tym tygodniu w Filharmonii.

W piątek Filharmonia zaprasza na koncert symfoniczny, podczas którego usłyszymy poemat symfoniczny Jeana Sibeliusa „Finlandia” op. 26 a także I Symfonię e-moll op. 39. Niejako na uzupełnienie melomani dostaną gratkę w postaci V koncertu skrzypcowego a-moll op. 37 Henri Vieuxtempsa.

W świat wielkich wirtuozów skrzypiec wybierze się wraz z Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Monika Dondalska, solistka koncertu. Orkiestrę poprowadzi znakomity dyrygent Jerzy Swoboda. Artysta koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, Japonii, na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli, Aten.

reklama

W niedzielę zaś miłośników opery czeka prawdziwa gratka, czyli kolejne spotkanie z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Tradycyjnie melomanów czeka retransmisja przedstawienia (z 26 X) opery NOS Dmitrija Szostakowicza. Premiera niniejszej inscenizacji w The Metropolitan Opera miała miejsce 5 marca 2010 roku. Spektakl olśnił publiczność, błyskotliwą inscenizacją przyciągającą uwagę wyjątkowymi projekcjami wideo i niezwykłymi rozwiązaniami wizualnymi.

Opera, skomponowana przez Dmitrija Szostakowicza w 1928 roku do wybranych fragmentów z opowiadań Gogola, z tytułowym Nosem na czele, to kwintesencja fantastyki, groteski, absurdu i ekscentrycznego poczucia humoru 22-letniego wówczas kompozytora. Perypetie szacownego urzędnika, asesora kolegialnego, któremu uciekł… nos, kipią na scenie żywiołową energią, mieszaniną konwencji i takim ładunkiem nowatorskich pomysłów, jaki już później rzadko mógł pojawić się w utworach Szostakowicza. Premierę Nosa chciał przygotować wielki rosyjski reżyser Wsiewołod Meyerhold w moskiewskim Teatrze Wielkim, do czego jednak nie dopuszczono, a wkrótce po prezentacji utworu w Leningradzie obłożono go na długie lata ideologiczną anatemą. Dziś rzadko wystawiany, ze względu na ogromne trudności wykonawcze, powraca na scenę Metropolitan jako wznowienie inscenizacji Williama Kentridge’a z roku 2010, przygotowanej w koprodukcji z festiwalem w Aix en Provence oraz Opéra National de Lyon. W głównej roli urzędnika w pościgu za swoim nosem zarówno przedstawieniu premierowym w 2010 roku jak i w naszej retransmisji przedstawienia – Paulo Szot.

Czytaj też:  3. Edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu Malarskiego im. W.Fangora

25 października 2013 r., godz. 19

Koncert Symfoniczny
Jerzy Swoboda – dyrygent
Monika Dondalska – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Jean Sibelius – Poemat symfoniczny “Finlandia” op. 26
Henri Vieuxtemps – V Koncert skrzypcowy a-moll op. 37
Jean Sibelius – I Symfonia e-moll op. 39
Bilety w cenie: normalny – 40 zł, ulgowy – 30 zł, na Kartę Melomana – 20 zł

27 października, godz.16.55

retransmisja z The Metropolitan Opera HD – sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.
Przedstawienie trwa około 1 godziny i 50 minut (bez przerwy).
Bilety w cenie: I strefa – 50zł, II strefa – 35 zł.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama