8 C
Olsztyn
czwartek, 25 kwietnia, 2024
reklama

Nowość w olsztyńskiej medycynie: chirurgiczne leczenie otyłości

OlsztynNowość w olsztyńskiej medycynie: chirurgiczne leczenie otyłości

Po raz kolejny olsztyńska medycyna pokazała się w kraju.

reklama

W Miejskim Szpitalu Zespolonym przeprowadzono pierwszą operację zmniejszenia żołądka.

W Polsce na 785 oddziałów chirurgicznych istnieje zaledwie siedem, gdzie wykonuje się laparoskopowe zmniejszenie żołądka. Od 14 października w tym gronie znalazł się Miejski Szpital Zespolony z Olsztyna. Co ważne, na Warmii i Mazurach nie ma placówki, która wykonywałaby podobne zabiegi.

reklama

W poniedziałek laparoskopowemu zmniejszeniu żołądka poddano 29-letnią pacjentkę, która ważyła 140 kg. Pierwszą na Warmii i Mazurach operację założenia regulowanej opaski żołądkowej przeprowadził wybitny specjalista chirurgii ogólnej doktor Maciej Michalik oraz Dariusz Marcińczyk, specjalista chirurgii ogólnej. Po zabiegu pacjentka będzie mogła zredukować swoją wagę do 75-80 kg.

– Najważniejsze, że po uruchomieniu Oddziału Leczenia Otyłości w naszej placówce, postawiony został kolejny krok w leczeniu tej choroby – tłumaczy Joanna Szymankiewicz – Czużdaniuk dyrektor Szpitala.

Jak zapewnia profesor Maciej Michalik chirurgia metaboliczna jest najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości i jej powikłań, w tym cukrzycy typu 2 i nadciśnienia.

– Otyłości towarzyszy szereg innych schorzeń, w tym cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny i zwiększone ryzyko nowotworów. Jeden zabieg powoduje to, że chory może być wolny od pozostałych dolegliwości – dodaje specjalista.

reklama

Teraz pacjenci mogą zgłaszać się na zabieg do Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, gdzie operacyjne leczenie otyłości staje się  standardem. W przypadku chorych, którzy spełniają warunki kwalifikujące do zabiegu, jest on refundowany przez NFZ. Chodzi o osoby z tzw. wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40 lub powyżej 35 i chorobami, które są wynikiem otyłości. Bliższych informacji na ten temat należy szukać u lekarza pierwszego kontaktu (konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego).

W Polsce jest ponad 300 tys. osób otyłych, natomiast leczonych operacyjnie zaledwie 0,12%. Między innymi dlatego specjaliści Oddziału Chirurgii Ogólnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w  Olsztynie wprowadzili na stałe wykonywanie chirurgii metabolicznej.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia