6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Nowe rozwiązanie drogowe w Olsztynie – czerwone przejazdy rowerowe

OlsztynNowe rozwiązanie drogowe w Olsztynie – czerwone przejazdy rowerowe

czerwony-przejazd Od kliku dni w okolicach Jeziora Ukiel i plaży miejskiej rowerzyści mogą zaobserwować nowe rozwiązanie techniczne – pomalowane na czerwony kolor przejazdy rowerowe.

reklama

Nad jeziorem trwa obecnie budowa stref przedsiębiorczości, mających w domyśle zachęcić przedstawicieli firm do inwestycji w tym rejonie. Niejako przy „okazji” rowerzyści i kierowcy dostali w prezencie czerwone przejazdy rowerowe.

To rozwiązanie wynika z moich wniosków, jakie składałem do tych projektów. Doświadczenia zdobyte w ramach oddania do użytku tras pieszych i rowerowych nad Jeziorem Długim wyraźnie pokazały, jakie problemy wiążą się z uruchomieniem tego typu infrastruktury, która jest bardzo pożądana przez mieszkańców i turystów, a tym samym tłumnie przez nich odwiedzana. Zagospodarowywane otoczenie brzegów Jeziora Ukiel będzie miało jeszcze jeden, bardzo istotny aspekt, w postaci dużego ruchu samochodowego wywołanego przez powstanie dużych parkingów zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach. To właśnie z troski o zminimalizowanie niebezpieczeństw związanych z duża ilością aut prosiłem o zaakcentowanie przejazdów dla rowerzystów poprzez wymalowanie ich powierzchni na czerwono – mówi Mirosław Arczak, oficer rowerowy.

Rozwiązanie to, jak podkreśla Mirosław Arczak, jest dopuszczone przez polskie prawo i coraz częściej i chętniej stosowane przez drogowców w innym miastach w kraju. Co ważne, nie jest to sama sztuka dla sztuki, ale ostrzeżenie, że zbliża się rowerzysta, który ma pierwszeństwo na takim przejeździe. Praktyka pokazuje, gdy przyjrzymy się olsztyńskim ulicom, że niewielu kierowców respektuje ten przepis. Teraz, dojeżdżając do takiego przejazdu, kierowca na pewno zwróci na niego uwagę.

To proste, tanie i czytelne rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo rowerzystów. Jeśli chodzi o powielenie tego pomysłu, to z pewnością będę przekonywał wszystkich odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Olsztynie, aby pozytywnie odnosili się do tego rozwiązania. Mam nadzieję, że wszystkie kolejne inwestycje zawierające w sobie tworzenie przejazdów dla rowerzystów będą traktowały to rozwiązanie jako olsztyński standard. Uważam, że należy poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem tego rozwiązania na wszystkich istniejących przejazdach, ale z pewnością ze względów finansowych będzie to proces rozłożony na więcej niż jeden rok – ocenia Arczak

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia