4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jazda rowerem po lodzie mogła zakończyć się tragicznie

PiszJazda rowerem po lodzie mogła zakończyć się tragicznie

W okolicach miejscowości Odoje 20-letni mężczyzna postanowił urozmaicić sobie trasę rowerową, wjeżdżając jednośladem na zamarznięte jezioro. W pewnym momencie lód się załamał i rowerzysta wpadł do wody. 

Do zdarzenia doszło w niedzielę (18.01) około godz.14. Oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na jeziorze w okolicach miejscowości Odoje w gminie Orzysz ktoś wpadł do wody. Okazało się, że ofiarą był 20-letni mężczyzna, który jeździł rowerem po zamarzniętym zbiorniku wodnym. Niespodziewanie lód się załamał i rowerzysta wpadł do wody. Na szczęście szybko udało mu się wydostać na powierzchnię. Przemarzniętego 20-latka przewieziono do szpitala w Piszu.

Policja apeluje zimą o szczególną ostrożność i rozwagę. Duże i częste wahania temperatury nie sprzyjają utrzymaniu się lodu na jeziorach i stawach. Jak podkreślają funkcjonariusze, jeśli będziemy świadkami załamania się pod kimś tafli lodu, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które być może pozwolą ocalić życie i zdrowie nasze i osoby poszkodowanej.

1. Starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;

2. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

3.Jeśli w zasięgu ręki mamy szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

4. Jeśli sami nie mamy możliwości udzielenia pomocy poszkodowanemu, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej

5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny.

6. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

JC

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane