6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Samorządowcy u marszałka Brzezina

OlsztynSamorządowcy u marszałka Brzezina

Starostowie lokalnych powiatów oraz prezydenci największych miast regionu byli gośćmi marszałkiem województwa. Ich spotkanie w Olsztynie było poświęcone przede wszystkim przyszłej współpracy między samorządami oraz czekającym regiony wyzwaniom.

reklama

W ostatnich tygodniach samorządowcy poznali założenia nowego regionalnego programu operacyjnego, w ramach którego na Warmię i Mazury trafi ponad 1,7 mld euro. Największa część unijnego dofinansowania przeznaczona będzie dla przedsiębiorców. – Musimy wykorzystać wszystkie szanse, abyśmy tak jak do tej pory byli w pierwszej lidze regionów najlepiej wykorzystujących środki europejskie – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Do tego potrzebna jest bardzo duża aktywność lokalnych samorządów, które są nie tylko ważnymi odbiorcami europejskiej pomocy, ale też pełnią niezastąpioną rolę w promocji i docieraniu z unijną ofertą do miejscowych firm.

W tym roku wystartują już pierwsze konkursy z nowej puli środków unijnych. Warto zaznaczyć, że budżet programu na lata 2014-2020 jest większy niż w ostatnich siedmiu latach, ale także duże są wymogi wobec ubiegających się o środki z unijnej kasy. Wciąż spory procent funduszy przeznaczony będzie na inwestycje drogowe i kolejowe. Ostatnie wytyczne Komisji Europejskiej będą wyróżniać także pomysły łączące sfery biznesu z nauką.

reklama

Nowa kadencja Konwentu Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego to również nowy przewodniczący, którym został starosta giżycki Wacław Strażewicz. Spotkania gospodarzy powiatów odbywać się będą co dwa miesiące, a sami starostowie liczą na aktywny udział władz samorządu województwa w posiedzeniach Konwentu. – Prócz bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami różnych środowisk, swoje kontakty i dialog ze społecznością województwa chcę oprzeć na dobrej współpracy z gospodarzami miast i gmin oraz starostami, którzy są przecież reprezentantami lokalnych wspólnot – deklarował marszałek Brzezin.

Goście marszałka zaznaczyli również, że chcieliby otrzymywać szczegółowe informacje na temat rozdysponowania unijnych środków. Dyskutowano także o takich samorządowych problemach jak brak środków na potrzebne remonty dróg powiatowych oraz inwestycje w szpitalach podlegających starostwom. Nie zabrakło również rozmowy o wyzwaniach stojących przed szkolnictwem zawodowym w regionie.

reklama

JC

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia