22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Motorniczy po półwieczu powraca do stolicy Warmii

OlsztynMotorniczy po półwieczu powraca do stolicy Warmii

“Olsztyński temat nr 1” powraca – jak informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, mamy już w Olsztynie pierwszych motorniczych.

reklama

Mimo że ostatnie dni w Olsztynie upłynęły w większości pod znakiem WOŚP-u, to jeden z najgorętszych tematów w stolicy Warmii, czyli tramwaje, a dokładnie cały związany z nimi projekt, wrócił znów na prezydencki blog: – Co i rusz uspokajam, że jak na razie – odpukać w niemalowane drewno! – wszystko toczy się zgodnie z harmonogramem i jesienią, po 50 latach nieobecności tramwaju, będziemy korzystać z udogodnień, jakie daje ten środek transportu. Pogoda nam sprzyja i każdy tydzień przynosi kolejne, mierzalne efekty postępu prac. Najbliższe, to przepięcie pasa ruchu przy Realu i uruchomienie ulicy Obiegowej.

Jednak to nie ul. Obiegowa była głównym tematem wpisy Piotra Grzymowicza, a fakt powrotu do Olsztyna zawodu motorniczego: – „Olsztyńskie tramwaje” to nie tylko prace budowlane czy też zakupy pojazdów. To także konieczność rozwiązań stricte personalnych, czyli zbudowania całkowicie nowego zespołu obsługi trakcyjnej, ruchu i technicznej. W ten sposób do grupy wykonywanych w Olsztynie zawodów po latach zapomnienia wróci pojęcie tramwajarz.

reklama

W stolicy Warmii od grudnia ubiegłego roku mamy już pierwszych pięciu tramwajarzy, a będzie ich więcej – kolejnych pięciu będzie prawdopodobnie zdawać egzaminy w styczniu. Kandydaci na motorniczych byli typowani spośród pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, przyszłego operatora sieci tramwajowej: – Wiadomo, że uruchomienie tramwajów spowoduje zmiany organizacyjne w przedsiębiorstwie i konieczność lepszego wykorzystania kadr dotychczas pracujących przy autobusach, stąd pomysł, żeby przeszkolić swoich pracowników. Przyszli motorniczowie tramwajów zostali skierowani na przeszkolenie do ośrodka kształcenia w Toruniu i tam też zdali stosowne egzaminy. Teraz pozostaje nam już tylko poczekać na pierwszy tramwaj do jazd próbnych. Niedługo, bo nasz pierwszy Solaris pojawi się już tego lata – przypomina prezydent Olsztyna.

Galerię z produkcji i montażu olsztyńskich tramwajów można zobaczyć TUTAJ.

Motorniczy po półwieczu powraca do stolicy Warmii Piotr Grzymowicz Olsztyn, Wiadomości

reklama

JC

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
13 stycznia 2015 19:58

Jestem motorniczym z Bydgoszczy z 25 letnim stażem na stanowisku motorniczego tramwaju i mam w planie zamieszkać w Olsztynie…

l.
12 stycznia 2015 19:14

Gdzie jest stadion ?!

Polecane
Ogłoszenia