24 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do lotniska w Szymanach będziemy jechać niecałą godzinę

OlsztynDo lotniska w Szymanach będziemy jechać niecałą godzinę

Pod koniec minionego roku PKP PLK S.A. podpisały z firmą NDI S.A. umowę na II etap przebudowy linii kolejowych na trasie Olsztyn – Szczytno – Szymany.

reklama

Kolejny etap prac zakłada powstanie ponad 1,5 km nowego torowiska, który będzie odchodził od linii nr 35 przed stacją Szymany do Portu Lotniczego Mazury. Plany zakładają również wybudowanie m.in. peronu przy terminalu oraz systemu informacji wizualnej. W ramach inwestycji zostanie również zbudowane Lokalne Centrum Sterowania (LCS) na stacji w Szczytnie, które ma usprawnić zarządzanie ruchem kolejowym z Olsztyna do Szyman.

W pierwszym etapie inwestycji położono nowe tory na odcinku Olsztyn – Szczytno oraz na stacji Szczytno, a także wyremontowana została część linii ze Szczytna do Szyman. Przebudowano również perony i wymieniono nawierzchnię na prawie 40 przejazdach kolejowo-drogowych.

reklama
Awaryjne lądowanie samolotu z Dortmundu do Szymany-Olsztyn na Lotnisku Chopina w Warszawie

Powstające dzięki inwestycji połączenie komunikacyjne stolicy Warmii z nowym lotniskiem w Szymanach ma być szybkie i komfortowe – podróż na tej trasie ma trwać zaledwie 45 min. Na odcinku Olsztyn – Szczytno pociągi będą jechać z prędkością do 100 km/h, a ze Szczytna do Szyman – 110 km/h.

Wykonawca prac, konsorcjum NDI, ma zrealizować projekt w ciągu 12 miesięcy. Wartość inwestycji to ponad 61 mln zł.

reklama

Prace prowadzone są w ramach projektu „Rewitalizacja i modernizacja linii kolejowych Olsztyn – Szczytno – Szymany (odcinek Olsztyn – Szczytno – linia kolejowa nr 219 i odcinek Szymany – Szczytno – linia kolejowa nr 35) jako kolejowe połączenie modernizowanego lotniska w Szymanach z Olsztynem – etap II”. Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.

Operator turystyczny umożliwi loty z Szyman do bardzo atrakcyjnej lokalizacji

JC

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
JARZA
3 stycznia 2015 21:29

” Połączenie ma być gotowe do końca tego 2015 roku. ” A czy 2015rok może być inny skoro napisano TEGO?:-) Co za ludzie piszą te artykuły?

Mateusz
3 stycznia 2015 12:58

Teraz pociągi do Szczytna jeżdżą ok. 40min, a ze Szczytna do Szyman jest raptem kawałek drogi, a zatem ta różnica szału nie robi. Nie rozumiem jak pociąg jadący 100km/h ma być raptem odrobinę szybszy od jeżdżącego teraz szynobusa? Sensowniejszym rozwiązaniem byłoby bezpośrednie połączenie kolejowe Olsztyn – Szymany (bez przystanków po drodze), natomiast z lotniska do Szczytna jakieś busy, okejki itp. Chyba że ktoś mądrzejszy ode mnie będzie w stanie wyjaśnić mi dlaczego tak i udowodnić, że to ma faktycznie jakiś sens?

Popularne
Ogłoszenia
Operator turystyczny umożliwi loty z Szyman do bardzo atrakcyjnej lokalizacji
Awaryjne lądowanie samolotu z Dortmundu do Szymany-Olsztyn na Lotnisku Chopina w Warszawie