fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 27 października, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

[Porady prawne] Co nowego w prawie pracy? Już od 22 lutego 2016

Wiadomości Co nowego w prawie pracy? Już od 22 lutego 2016

Wraz z Nowym Rokiem weszło wiele zmian w zakresie zatrudnienia. Modyfikacji dokonano w urlopach rodzicielskich, zawieraniu i rozwiązywaniu umów, oraz zostały wprowadzone zmiany co do „ozusowania” zleceniobiorców.

Ustawodawca działając w obronie praw pracowniczych dokonał istotnych zmian na korzyść pracownika:

1. Zmiana ta wymusza na pracodawcy zawarcie umowy na okres próbny na określonym stanowisku maksymalnie dwa razy. Reguła ta ma zastosowanie wówczas, kiedy zostanie przerwany stosunek pracy, a pracodawca i pracownik ponownie zawrą umowę na tym samym stanowisku. Potocznie mówiąc można tylko dwukrotnie „testować” pracownika.

2. Umowy na czas określony mogą być zawarte tylko 3, kolejna umowa jest zawarta już na czas nieokreślony. Gwarantuje to nam zapis §3 art. 251 „uważa się, że pracownik odpowiednio od dnia następującego po upływie okresu, o którym mowa w § 1, lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.” Zmieniono też okres na jaki może zostać zawarta umowa. Łączny czas umowy na czas określony nie może przekroczyć 33 miesięcy.

Wyjątkiem od reguły są sytuacje :

1) zastępstwa pracownika w czasie jego nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
3) wykonywania pracy przez okres kadencji, a także
4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.
W wypadku wątpliwości wynikających z pkt 4, kwesitę może zawsze rozstrzygnąć sąd.

Konsekwencją zmian w zawieraniu umów o pracę, są również sposoby rozwiązania umów.
Rozwiązanie umowy odbywa się z określonym terminie :

– 2 tygodnie – w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
– 1 miesiąc – w przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy, ale nie dłuższy nić 3 lata;
– 3 miesiące – w przypadku zatrudnienia przez minimum 3 lata.

Długoterminowa ochrona pracownika jest korzystna dla pracownika i powala mu na odnalezienie się w nowej sytuacji. Nie zawsze jednak jest to dobry termin dla osób które są wybitnymi specjalistami, a praca szuka ich, a nie odwrotnie.
Długi termin wypowiedzenia i najczęściej brak aprobaty ze strony pracodawcy powoduje,że pracownikowi uciekła szansa na lepsze zajęcie.

Należny jednak przyjąć, że zmiany w prawie pracy są korzystne i mają za zadanie ochronę praw pracowniczych, oraz ograniczyć umowy śmieciowe. Zmiany mają przynieść pracownikowi komfort i stabilizację.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualne konkursy internetowe – gdzie ich szukać?

Konkursy internetowe to rozrywka, której oddaje się wielu ludzi na całym świecie, zarówno tych młodych jak i starszych. Zachętą to takiej formy spędzania wolnego...

Tego jeszcze nie było. Klub i pub w Olsztynie z nocnymi miejscami wypoczynkowymi

Właściciel szuka sposobu, by radzić sobie w trudnych czasach pandemii. Pub V.S 20 i Hookah Club w Olsztynie zaimplementowali coś nietypowego do swojej oferty. Od...

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie poszukuje lekarzy!

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie ( woj. mazowieckie ) Poszukuje: Lekarzy do pełnienia dyżurów lub na pełny etat do O/Obserwacyjno-Zakaźnego, Oddziału Wewnętrznego z Pododdziałem Pulmonologicznym, Szpitalnego...

Przeczytaj także: