Latem w Olsztynie odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, takich jak prestiżowe zawody w siatkówce plażowej czy Olsztyn Green Festival. W związku z tym w naszym mieście pojawiła się szansa na rozwój profesjonalnego wolontariatu miejskiego. – Wzorem innych miast chcemy zbudować silną reprezentację zaangażowanych w życie Olsztyna mieszkańców – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Cechą wspólną wszystkich form wolontariatu miejskiego jest poczucie silnego związku z lokalną społecznością i dumy z pracy na rzecz własnego miasta. Wolontariusze miejscy przechodzą ciekawe szkolenia, między innymi z wiedzy o mieście, jak być widocznym i rozpoznawalnym na ulicach miasta czy jak pomagać mieszkańcom, turystom i gościom Olsztyna w poruszaniu się po mieście i poznawaniu jego kulturalno-społecznej topografii. Grupa mieszkańców może w ten sposób stać się prawdziwymi ambasadorami swojego miasta. – Od lat współpracuję z wolontariuszami w Olsztynie i wiem, że w naszych mieszkańcach drzemie wielki potencjał zaangażowania w lokalne inicjatywy. Idea profesjonalnego miejskiego wolontariatu bardzo mi się podoba i uważam, że należy go budować w Olsztynie – komentuje Monika Michniewicz, Dyrektor Biura ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Olsztyna.
W stolicy regionu działa już wiele form wolontariatu: na ich bazie można wybudować nową jakość, czyli grupę miejskich wolontariuszy – ambasadorów Olsztyna. – Idea takiego wolontariatu jest bardzo nośna i może dać olsztynianom szansę na lepsze poznanie własnego miasta, na wykorzystanie i wzbogacenie swojego potencjału i związanie emocjonalne z Olsztynem. Olsztyn rozwija się szybko – przybywa nie tylko inwestycji, ale także imprez wszelkiego rodzaju oraz inicjatyw społecznych – uzasadnia Dorota d`Aystetten, Asystent Prezydenta ds. Specjalnych Projektów Społecznych.
Idea wolontariatu miejskiego upowszechnia się w Polsce coraz bardziej. Punktem zwrotnym było niewątpliwie EURO 2012, kiedy to oprócz wolontariatu UEFA, związanego bezpośrednio z imprezą sportową, na ulice Miast Gospodarzy wyszły rzesze wolontariuszy miejskich. Tak było na przykład w Gdańsku, gdzie Miejskie Centrum Wolontariatu przeprowadziło rekrutację i przeszkoliło ponad 500 wolontariuszy miejskich. Zostali oni wyposażeni w wiedzę między innymi na temat komunikacji międzyludzkiej i międzykulturowej, pierwszej pomocy czy topografii miasta. – Co nam dało EURO 2012? Nauczyło nas kultury zaufania. Nauczyliśmy się rozmawiać ze sobą, dochodzić do kompromisu i współpracować jako wydziały i jednostki miejskie oraz wszelkiego rodzaju służby. Zbudowaliśmy profesjonalny miejski wolontariat, który świetnie funkcjonuje do dziś – chwali Magdalena Skiba, Kierownik Referatu Współpracy w Wydziale Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miasta Gdańska.
Wolontariusze miejscy są potrzebni w wielu obszarach działań. Przy obsłudze dużych imprez sportowych czy muzycznych zajmują się kierowaniem przyjezdnych na miejsce imprezy, na przykład na dworcach czy w centrum miasta, udzielają informacji zarówno o samej imprezie, jak i o mieście, jego atrakcjach i walorach, są także na miejscu danego wydarzenia.
– Wolontariusze miejscy mogą czynnie wspierać tak ważną dla lokalnej społeczności inicjatywę, jaką jest Budżet Obywatelski. Ich udział z pewnością ułatwi mieszkańcom dostęp do informacji na temat OBO, jego organizacji i efektów – podsumowuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Jestem bardzo zainteresowany wolontariatem proszę o szczegóły gdzie mam się zgłosić.
bierz udział w wolontariacie – bo pracy nie znajdziesz