22 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Męski protest w spódnicach: kobieta zachęca do gwałtu? To ja też!

GalerieMęski protest w spódnicach: kobieta zachęca do gwałtu? To ja też!

Mężczyźni z całej Polski robią sobie zdjęcia w damskiej części garderoby i wrzucają do sieci, wspierając akcję “Razem przeciw kulturze gwałtu!”

reklama
Męski protest w spódnicach: kobieta zachęca do gwałtu? To ja też! Galerie, Olsztyn, Wiadomości

Jej pomysłodawcą jest Mateusz Kijowski, informatyk. – Swoje zdjęcie w spódnicy zrobiłem po tym, jak przeczytałem o brutalnym morderstwie w Turcji i poczułem, że bardzo łatwo nam powiedzieć, że ten gwałt jest gdzieś daleko, w Turcji, w Indiach, a u nas nie – mówił w studiu TVP Info. – Po kilku dniach doszedłem do wniosku, że trzeba u nas pokazać tę akcję (zakładając spódniczki, tureccy mężczyźni wyrażali swój sprzeciw przeciwko morderstwu 20-letniej tureckiej studentki podczas próby gwałtu – przyp. red.).

reklama

Jak przyznał Mateusz Kijowski, spontaniczne zapoczątkowanie przez niego tej akcji i odzew, jaki wywołała, uświadomiły mu, że problem jest znacznie większy, niż przewidywał. – Gdy moje zdjęcie w ciągu jednego dnia zostało ok. 400 razy udostępnione na Facebooku, mimo że nie jestem nikim znanym, stwierdziłem, że coś z tym trzeba zrobić – powiedział dziennikarzom TVP Info.

W akcji “Razem przeciw kulturze gwałtu!” biorą udział mężczyźni z całej Polski. Panowie fotografują się w spódnicach i wrzucają swoje zdjęcia na facebookowy fanpage o tej samej nazwie. Każde z nich opatrzone jest komentarzem: “Jeśli kobieta, wkładając spódnicę, zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam.” oraz hashtagami: ‪#‎StopGwaltom‬, ‪#‎StopPrzemocy‬, ‪#‎HeForShe‬, ‪#‎ozgecanicinminietekgiy‬. Jak czytamy na Facebooku akcji: – Ubiór, wygląd, zachowanie ani słabość nie usprawiedliwiają gwałtu, molestowania ani innych form przemocy. Zapraszamy wszystkich mężczyzn do publikowania swoich zdjęć w spódnicach. Pokażmy, że jesteśmy razem z kobietami. Przeciw kulturze gwałtu. 

Na fanpage’u “Razem przeciw kulturze gwałtu – Galeria” (TUTAJ) pojawiło się już prawie 150 zdjęć mężczyzn z całej Polski, również z Olsztyna, w spódnicach i sukienkach, którzy protestują przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet.

reklama

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane