5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Baba za kółkiem czy kobieta za kierownicą? Kilka faktów o zmotoryzowanych paniach

OlsztynBaba za kółkiem czy kobieta za kierownicą? Kilka faktów o zmotoryzowanych paniach

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby żartów o paniach za kierownicą, utrwalających wizerunek kobiety jako niedzielnego kierowcy, bez umiejętności i niezbędnej drogowej wiedzy. Jednak fakty przeczą obiegowych stereotypom. Jak pokazują policyjne statystyki, uczestniczki ruchu drogowego są bardziej uważne, a co za tym idzie jeżdżą bardziej bezpiecznie niż panowie. Dlatego z okazji Dnia Kobiet Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie postanowiła obalić krzywdzące tezy dotyczące kierowców płci żeńskiej. 

Mity

Chyba każdy słyszał jakiś dowcip o kobiecie za kierownicą. Pokutujący stereotyp  kobiety jako słabego kierowcy wciąż jest żywy w naszym społeczeństwie. Kolokwialnie mówi się „baba za kierownicą” – nazywając tak kogoś, kto słabo prowadzi auto. Często gdy wypadek spowoduje kobieta, ludzie skłonni są do generalizowania – i za przyczynę zdarzenia uznają płeć kierującej. W wielu przypadkach taki sam wypadek spowodowany przez mężczyznę nie budzi tylu emocji. Wiadomo, zdarzyć się może. Mitem jest także to, że mało kobiet prowadzi auta. Coraz częściej widać je nie tylko w samochodach osobowych, prowadzą też autobusy miejskie, samochody ciężarowe.

Kobiety za kierownicą są bardziej uważne i ostrożne od mężczyzn. Nie podejmują niepotrzebnego ryzyka na drodze, są mniej skłonne do rywalizowania z innymi kierowcami, wykazują większą empatię wobec wszystkich uczestników ruchu. To one częściej wożą dzieci, to one chętniej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, one też powodują mniej kolizji.

Policyjne statystyki pokazują, że kobiety nie powodują tylu wypadków i kolizji co mężczyźni, popełniają mniej wykroczeń, rzadziej decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu.

Fakty

– W 2014 roku na drogach regionu  mężczyźni spowodowali blisko 78% wszystkich wypadków. Było to blisko 1 000 wypadków, w których 83 osoby poniosły śmierć, a 1 263 poniosło obrażenia. Dla porównania – kobiety stanowią 22% sprawców wypadków. W wyniku tych zdarzeń  19 osób poniosło śmierć, a 390 zostało rannych.

– Kobiety powodują mniej kolizji – na blisko 10 500 takich zdarzeń w województwie tylko zaledwie ponad 2 100 spowodowały kobiety.

– Na 121 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców 10 z nich spowodowały kobiety, w ich wyniku 14 osób zostało rannych, nikt nie zginął. Mężczyźni – nietrzeźwi sprawcy spowodowali 111 wypadków, 14 osób poniosło śmierć.

–  Blisko 85 % wszystkich ujawnionych nietrzeźwych za kierownicą  to mężczyźni.

Ciekawostką jest 8 marca: w 2013 roku odnotowano jednego nietrzeźwego kierowcę – był to mężczyzna. W 2014 roku w Dzień Kobiet policjanci nie odnotowali żadnego nietrzeźwego za kierownicą.

– Kobiety popełniają zdecydowanie mniej wykroczeń w ruchu drogowym. Panie za kierownicą nie ryzykują, nie są skore do agresywnych zachowań na drodze. Z policyjnych systemów wynika, że w 2014 roku na drogach regionu  panie popełniły blisko 19 700 wykroczeń, panowie w tym samym czasie blisko 92 000.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane