6 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Olsztyński samorząd wyróżniony za otwartość

OlsztynOlsztyński samorząd wyróżniony za otwartość

Świetny wynik Olsztyna w badaniu Fundacji Jawność.pl. Nasze miasto zajęło drugie miejsce w zestawieniu najbardziej otwartych samorządów w kraju.

reklama

Badania trwały przez kilkanaście miesięcy, do połowy poprzedniego roku. Celem zadania było ukazanie jawności działania rad miast i powiatów oraz ogólne upowszechnienie zasady jawności – podaje olsztyński ratusz.

Zespołem kierował dr Piotr Sitniewski. To prawnik, autor komentarza do ustawy o dostępie do informacji publicznej, twórca poradnika “Dostęp do informacji publicznej. Pytania i odpowiedzi”. Ponad 50 razy publikował z zakresu prawa do informacji.

reklama

W tej dziedzinie jest coraz lepiej – przyznaje dr Sitniewski. – Rośnie liczba przykładów działań, które nie wynikają z realizacji ustawowych obowiązków. Są miasta, które realizują politykę jawności, nie czekając na zmiany w przepisach.

Do czołówki w tym względzie należy Olsztyn. W zestawieniu ogólnopolskim nasze miasto zajęło 2. miejsce, podobnie w przypadku powiatów grodzkich i miast. Natomiast badanie stron Biuletynu Informacji Publicznej dało stolicy regionu 3. lokatę.

Na 619 jednostek to bardzo dobry wynik – komentuje kierownik projektu. – Nie brakuje miast, które zachęcają mieszkańców do interakcji, czyli do tego, by mówili, jakich jeszcze informacji potrzebują na stronach czy do tworzenia różnych aplikacji. Wśród nich jest właśnie Olsztyn.

reklama

Szczegóły raportu są dostępne na stronie projektu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia