Dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM z Wydziału Lekarskiego znalazła się w gronie 10 laureatów odznaczenia „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur”. Wyróżnienie odebrała 21 maja podczas zebrania Okręgowej Rady WMIL.
W tym roku Kapituła Odznaczenia „Zasłużony Lekarz Warmii i Mazur” wyłoniła 10 laureatów, lekarzy, których praca zasługuje na szczególne wyróżnienie. Kanclerz kapituły Marek Zabłocki oraz Anna Lella wręczyli odznaczenia podczas zebrania Okręgowej Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Wśród wyróżnionych lekarzy znalazła się także dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunologii Klinicznej na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek, prof. UWM od 2012 r. współtworzyła wraz z prof. Waldemarem Plackiem Katedrę i Klinikę Dermatologii, Chorób Przenoszonych Droga Płciową i Immunologii Klinicznej, gdzie do 2019 roku pracowała na stanowisku adiunkta, a od 1 stycznia 2020 roku jest jej kierownikiem. Stopień doktora nauk medycznych zdobyła w 2012 roku na podstawie pracy ,,Zespół metaboliczny w łuszczycy’’ na Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zaś w czerwcu 2018 roku jako pierwsza na Wydziale Lekarskim, Collegium Medicum, UWM w Olsztynie obroniła tytuł doktora habilitowanego prezentując pracę pt: „Związek patogenezy łuszczycy z zaburzeniami metabolicznymi’’.
Tematyka jej pracy naukowej dotyczy patogenezy łuszczycy, a szczególnie wpływu zaburzeń metabolicznych na przebieg choroby i zaburzenia biochemiczne i immunologiczne.
Łączny dorobek naukowy obejmuje: IF – 93,175; MNiSW – 1640 nowe, 797 stare, 2 współautorstwa rekomendacji PTD, dotyczących postępowaniu w łuszczycy, które głównie ukazały się drukiem w języku angielskim w renomowanych czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej. Jest również autorem 11 rozdziałów w publikacjach książkowych ,,Dieta w chorobach skóry’’ ,,Dermatologia estetyczna’’, a także redaktorem książki pt. ,,Dermatologia interwencyjna,,. Od roku 2013 profesor pełni funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii.
Od 2014 roku współorganizuje edycję ogólnopolskich konferencji „Warmińsko-Mazurskie spotkania z dermatologią”.
Od 2020 roku jest polskim koordynatorem akcji Euromelanoma day, która ma na celu badanie znamion melanocytowych skóry w celu wczesnego wykrywania czerniaka i innych nowotworów skóry.
Zdobywczyni nagrody Osobowość Warmii i Mazur roku 2018, przyznawanej przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu.
Źródło: UWM