2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Światowy Dzień Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

WiadomościŚwiatowy Dzień Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

2 kwietnia to Światowy Dzień Autyzmu. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat zaburzeń związanych ze spektrum autyzmu.

Współcześnie osobom neuronietypowym zaczyna żyć się łatwiej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Mamy coraz więcej dostosowań prawnych, socjalnych oraz oświatowych, umożliwiających im funkcjonowanie w centrum, a nie na pograniczu społeczeństwa – mówi dr Małgorzata Moszyńska, kierownik Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. – Jednak nadal mamy bardzo dużo do zrobienia, żeby osoby z autystycznym spektrum zaburzeń mogły żyć włączone do życia szkolnego, a potem zawodowego. Często kłopot szkolnej codzienności dotyczy nie tyle niewiedzy o autyzmie, co nieumiejętności przestawienia myślenia z codzienności metodyki oświatowej na niestandardowe postępowanie wobec ucznia z ASD. Taki uczeń jest często bardzo zdolny, ale równie często nie ma możliwości zaprezentowania swojego potencjału. Ten problem rozciąga się dalej, na choćby trudność w przejściu rozmowy kwalifikacyjnej o pracę. Pracodawcy są nieprzygotowani do przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z osobami neuronietypowymi. A to takie proste: wystarczy czasem tylko ściszyć głos, zadać inaczej pytanie, zmienić oświetlenie, czas rozmowy. Dlatego przed nami jeszcze ogrom pracy w zakresie uświadamiania społeczeństwa co to znaczy być autystycznym.

W Centrum Diagnostyki, Leczenia i Terapii Autyzmu w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie przede wszystkim prowadzi się diagnostykę różnicową, ale również obejmuje się pacjentów interdyscyplinarną opieką lekarsko-terapeutyczną. Pacjenci minimum raz w roku są przyjmowani przez lekarza psychiatrę, psychologa, pedagoga specjalnego, logopedę i neurologa. Mają wykonywane badania słuchu, badania genetyczne, endokrynologiczne, okulistyczne, neuroobrazowanie oraz prowadzoną rehabilitację. Ten model został stworzony ze względu na konieczność opieki nad pacjentami z ASD nie tylko w zakresie funkcjonowania psychiki. Osoby neuronietypowe mają często problemy w zakresie motorycznym, endokrynologicznym, neurologicznym (napady padaczkowe) oraz zaburzenia metaboliczne, pojawiające się szczególnie w okresie adolescencji.

Jest to jedna z nielicznych Poradni Autyzmu w Polsce, obejmującą pacjentów z autyzmem kompleksową i interdyscyplinarną pomocą.

Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane