2 C
Olsztyn
poniedziałek, 25 listopada, 2024
reklama

Absolwent UWM buduje najwyższą wieżę Unii Europejskiej

WiadomościAbsolwent UWM buduje najwyższą wieżę Unii Europejskiej

Kim jest najwyżej postawiony budowlaniec w Polsce? To Andrzej Brzeziński – absolwent budownictwa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Od 5 lat kieruje budową najwyższego budynku w całej Unii Europejskiej. Będzie mieć 310 m wysokości.

Andrzej Brzeziński jest absolwentem (z 1999 r.) budownictwa Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, poprzedniczki UWM. Teraz kieruje budową Varso Tower. To olbrzymi biurowiec w samym centrum Warszawy, przy ul. Chmielnej. Będzie gotowy za rok. Osiągnie wtedy 310 m i stanie się najwyższym budynkiem nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.

Był m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, ale zatrzymał się w Warszawie, gdzie dostał pracę we francuskiej firmie Eiffage. Jej najbardziej rozpoznawalne budowle to opera w Sydney, szklana piramida Luwru oraz najwyższy w Europie wiadukt w Millau we Francji.

W 2015 roku zmienił pracę i przeniósł się do firmy HB-Reavis. To spółka developerska założona w 1993 r. w Bratysławie, aktywna głównie na Słowacji, w Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach i Węgrzech. Zajmuje się zarówno budową nowych obiektów jak i zarządzaniem istniejącymi.

Na dzień dobry zaproponowali mi kierownictwo budowy Varso Tower. Zgodziłem się, bo w końcu po to zmieniałem pracę, ale obawiałem się tej budowy, czułem przed nią respekt, bo to duże wyzwanie pod każdym względem. Pod względem technicznym, bo przy budowie tak wysokiego budynku zachodzą zjawiska fizyczne na budowie niskich obiektów nieznane. W takich wysokich budynkach pod wpływem ciężaru beton się kurczy. Ile – to trzeba policzyć i uwzględnić. Pod wpływem temperatury powstają odkształcenia i to sięgające 3 cm. Geodeci wyznaczając rzędne poszczególnych poziomów łapali się za głowy, bo nie mogli dojść, co się dzieje. Varso Tower pod wpływem wiatru może się odchylić od pionu 25 cm. A szczyt stalowego masztu, który stoi na budynku i ma 80 m wysokości, aż 2 m od pionu. Dlatego 2 razy dziennie sprawdzamy prognozę pogody dla Warszawy w IMGW. To wszystko jednak są rzeczy do przewidzenia i policzenia. Najtrudniejsza do ogarnięcia jest logistyka – tłumaczy Andrzej Brzeziński w wywiadzie zamieszczonym na stronie UWM.

Samo budowanie to nie jest największa trudność na takich budowach. Tego się nauczyłem na studiach i w czasie wieloletniej praktyki. Najtrudniejsze jest dokładne zaplanowanie tych wszystkich szczegółów – mówi Andrzej Brzeziński.

Budowa Varso Tower będzie trwała jeszcze rok.

Źródło: UWM w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
zico
10 marca 2021 18:34

absolwent ART a nie UWM……

Inżynier
13 marca 2021 10:05

Brawo

Polecane