Podczas poniedziałkowej (29.06) konferencji radnych PiS w Olsztynie, skierowano zapytanie o bezpieczeństwo podróżujących komunikacją miejską. ZDZiT wydał oświadczenie.
W czwartek (25.06) doszło do groźnego wypadku autobusu w Warszawie. Kierujący pojazdem mężczyzna przebił się przez barierki bezpieczeństwa na moście Grota-Roweckiego i spadł z wiaduktu. Śmierć poniosła jedna osoba, 22 zostały ranne.
Jak wynika z ustaleń policji, kierowca był pod wpływem narkotyków. Do tego prokuratura przyznała, że mężczyzna był 13 razy karany w ciągu ostatnich kilku lat, za przewinienia drogowe.
W związku z tą sytuacją, radni PiS-u wyrazili swoje obawy na temat procedur kontrolowania trzeźwości kierowców w olsztyńskim MPK. Chodzi o testy na obecność narkotyków czy alkoholu. Zarząd Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie wydał następujące oświadczenie w tej sprawie:
„MPK sp. z o.o. w Olsztynie stanowczo i jednoznacznie zaprzecza tezie o braku procedur dotyczących profilaktyki w zakresie alkoholu i środków psychoaktywnych. MPK sp. z o.o. Olsztyn dba o komfort i bezpieczeństwo pasażerów”.
„Dbałość o bezpieczeństwo w przewozach komunikacji miejskiej jest priorytetem w działalności MPK Olsztyn dowodem czego jest o wielu lat brak zdarzeń związanych z alkoholem lub narkotykami.”
Podobne oświadczenie złożyło Konsorcjum Meteor Sp. z o.o., Irex-3 Sp. z o.o.:
„Oświadczamy, że w Firmie Irex-3 codziennie, każdorazowo przed wyjazdem autobusów na linie kierowcy są poddawani kontroli trzeźwości alkomatem. Dodatkowo kierowcy są poddawani wzrokowej ocenie przez dyspozytora pod względem ewentualnego podejrzanego zachowania odbiegającego od normy (pobudzenie, rozszerzone źrenice)”.
W piśmie zapewniono również o kilkutysięcznych w ciągu roku kontrolach kierowców przez inspektorów ZDZiT-u.
Referentów i to nie wyszkolonych a nie inspektorów.