Około 220 ciężarówek na dobę odprawianych jest w ostatnich dniach na polsko-rosyjskich drogowych przejściach granicznych – podała w piątek warmińsko-mazurska Straż Graniczna. Odprawy w obie strony odbywają się na bieżąco.
Jak poinformowała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kpt Mirosława Aleksandrowicz, na przejściach z obwodem kaliningradzkim panuje niewielki ruch od niedzieli, gdy na granicach Polski wprowadzono ograniczenia przy wjeździe cudzoziemców.
W tym okresie do Polski wjechało w sumie 696 osób, a wyjechało do obwodu kaliningradzkiego 831 osób. Z obwodu kaliningradzkiego przyjechało 66 osób podlegających obowiązkowej kwarantannie – to wracający do kraju Polacy i osoby z Kartą Polaka lub innym dokumentem zezwalającym na pobyt w Polsce.
Według SG, średnio na dobę przez granicę w obie strony odprawianych jest około 220 ciężarówek, które stanowią zdecydowaną większość pojazdów. Ruch samochodów osobowych jest sporadyczny.
Od 15 do 19 marca przez drogowe przejścia Bezledy-Bagriatonowsk i Grzechotki-Mamonowo II do Polski wjechało 629 tirów, a do Rosji – 456. Do Polski wjechało też 17 samochodów osobowych, zaś wyjechało 130 takich aut.
Przez polsko-rosyjskie drogowe przejścia graniczne przepuszczono też pieszych: 25 do Polski i 90 do Rosji. Służby graniczne obu krajów zezwalają na to w drodze wyjątku, ze względu na zagrożenie koronawirusem.
Z powodu ograniczeń obowiązujących od niedzieli cudzoziemców, Straż Graniczna nie zezwoliła na wjazd do Polski 50 osobom, w większości Rosjanom, ale także np. Niemcom, którzy chcieli przedostać się tranzytem do Europy zachodniej.
Od niedzieli do odwołania jest zawieszony ruch graniczny na dwóch drogowych przejściach z obwodem kaliningradzkim: Gołdap–Gusiew i Gronowo-Mamonowo. Przejścia kolejowe Braniewo-Mamonowo i Skandawa-Żeleznodorożnyj są otwarte dla ruchu towarowego.
Na wszystkich granicach Polski – w związku z zagrożeniem epidemicznym – od niedzieli wprowadzono ograniczenia: wjechać mogą wyłącznie obywatele RP, cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP, albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP, cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka, dyplomaci i ich rodziny, cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu lub prawo do pracy w Polsce oraz inne osoby – po zgodzie komendanta głównego SG.
Granicę RP mogą przekroczyć także ci cudzoziemcy, którzy “którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów”, czyli np. kierowcy ciężarówek.
Obywatele Polski, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy obywatel Polski zostanie zarejestrowany, przebadany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim, i kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów. Te osoby nie będą kierowane na kwarantannę.