Praca myśliwego jest znacząco niedoceniana i kojarzona jedynie z polowaniami oraz sensacjami nadmuchanymi w różnych gazetach. Myśliwi od lat stoją na straży leśnej flory i fauny, która potrzebuje profesjonalnego wsparcia i całorocznej opieki. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jak dołączyć do braci myśliwskiej oraz jakie wymagania ona przed nami stawia. Zapraszamy do lektury!
Kto może zostać myśliwym?
Staż w lokalnym kole łowieckim jest jednym z podstawowych wymagań wobec każdego myśliwego, który chce na stałe dołączyć do Polskiego Związku Łowieckiego. Staż pozwala uzyskać elementarną wiedzą, która przydaje się przy wykonywaniu codziennych obowiązków oraz jest potrzeba do zaliczenia egzaminu.
Staż trwa rok i po jego ukończeniu trzeba spełnić jeszcze kilka wymagań:
– pełnoletność;
– polskie obywatelstwo;
– brak kartoteki związanej z przestępstwami;
Spełnienie powyższych warunków pozwala na podejście do egzaminu wstępnego, który pozwala na dołączenie do PZŁ, które zrzesza wszystkich polskich myśliwych.
Testy PZŁ – jak wyglądają? Krok po kroku
Egzaminy na myśliwego dzielą się na trzy etapy, gdzie niezaliczenie któregokolwiek z nich uniemożliwia zaliczenie całości egzaminu. Testy PZŁ mają wymogi zaliczeniowe, których najważniejszym punktem jest zaliczenie wszystkich etapów.
Test wiedzy
Pierwsza częścią testów jest test dotyczący ogólnej wiedzy o łowiectwie. Zawiera on 70 pytań ogólnych oraz 30 związanych z bezpieczeństwem w trakcie polowania. Każde pytanie umożliwia cztery różne odpowiedzi, gdzie tylko jedna jest prawidłowa.
„Gotowe arkusze z odpowiedziami na testy PZŁ pozwalają na lepsze przygotowanie się do egzaminów łowieckich. Bardzo polecamy nasze testy, które pomogły już bardzo wielu osobom w zaliczeniu testów ” – radzą eksperci ze strony Odpowiedzi.com.pl.
Egzamin ustny
Egzamin ustny odbywa się przed komisją i nie jest niczym więcej jak rozwinięciem testów pisemnych z wiedzy o łowiectwie. Jeżeli poświęciłeś wystarczająco dużo czasu na naukę, to nie będziesz miał żadnego problemu z zaliczeniem tego etapu.
Strzelanie do celu – egzamin strzelecki
Egzaminy ze strzelania to ostatnia część egzaminu, która wcale nie jest najłatwiejsza.
Zadania strzeleckie na egzaminie
- Strzelanie do rzutek – 4/10 celnych strzałów na zaliczenie
- Zając – 4/10 celnych strzałów na zaliczenie
- Jeleń – 3/5 celnych strzałów na zaliczenie
Pamiętaj, żeby w trakcie egzaminu bezwzględnie słuchać instruktora, który będzie wydawał polecenia. Niedostosowanie się do poleceń może skutkować niezaliczeniem egzaminu.