reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli

WiadomościUlicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli

Ulicami Olsztyna przeszedł w poniedziałek siódmy Orszak Trzech Króli, na jego czele szli biskup Józef Górzyński, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Wszyscy życzyli uczestnikom Orszaku trwania w wierze i tradycji przodków. Olsztyński Orszak Trzech Króli szedł w poniedziałek ulicami miasta po raz siódmy, jego hasło przewodnie to „cuda, cuda ogłaszają!”. W Orszaku, […]

Ulicami Olsztyna przeszedł w poniedziałek siódmy Orszak Trzech Króli, na jego czele szli biskup Józef Górzyński, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Wszyscy życzyli uczestnikom Orszaku trwania w wierze i tradycji przodków.

reklama

Olsztyński Orszak Trzech Króli szedł w poniedziałek ulicami miasta po raz siódmy, jego hasło przewodnie to „cuda, cuda ogłaszają!”. W Orszaku, mimo przenikliwego chłodu, wzięła udział rekordowa liczba ludzi; w ocenie zabezpieczających marsz policjantów mogło brać w nim udział ok. 10 tys. osób.

W pochodzie, oprócz Mędrców ze Wschodu szły postaci Jana Pawła II oraz prymasa Tysiąclecia. Jedna ze stacji na trasie marszu była poświęcona wyłącznie prymasowi Wyszyńskiemu.

reklama

Na końcowej stacji Orszaku, którym była stajenka betlejemska arcybiskup warmiński Józef Górzyński powiedział, że „w imieniu pasterzy tego ludu i w imieniu wszystkich wierzących archidiecezji warmińskiej” dziękuje za piękne świadectwo wiary ludu i pasterzy warmińskich przez wieki”.

„Ślady głębokiej wiary możemy oglądać w takich znakach, jak świątynie. Pokazują one, jak wielka wiara w Ciebie Panie Jezu była u tych, którzy tu przed nami mieszkali” – mówił abp Górzyński i prosił Dzieciątko Jezus „o opiekę, abyśmy potrafili wiarę pojąć, wyrazić i inni by do nas dołączali”.

Przemawiający po biskupie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin powiedział, że Dzieciątku Jezus ofiaruje „przede wszystkim pracę samorządową, która jest po to, aby jak najlepiej mogło się żyć mieszkańcom, aby rozwijać region Warmii i Mazur”. Brzezin przypomniał, że organizowane orszaki są powrotem do przedwojennej tradycji, a w regionie organizuje się ich już blisko 50.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz także nawiązał do historii i przypomniał, że celebrowane obecnie tradycje na te ziemie przywieźli rodzice i dziadkowie obecnych mieszkańców w 1945 roku, gdy zasiedlano tzw. poniemieckie ziemie. „Znając swoją historię wspólnota samorządowa nawiązuje dziś do pięknych wartości i tradycji” – mówił Grzymowicz i życzył, by „żeby każdy dzień był cudownym świętem, radosnym, żebyśmy się wzajemnie szanowali i zawsze wracali do naszej tradycji i wartości”.

Po zakończeniu Orszaku Trzech Króli olsztynianie odtańczyli poloneza i śpiewali kolędy na Placu Solidarności.

W role dwóch króli wcieli się dziennikarze publicznych mediów z Olsztyna. Baltazarem był dziennikarz Radia Olsztyn Marek Lewiński, który na co dzień prowadzi audycje polityczne i religijne. Pytany przez o udział w Orszaku odpowiedział, że „to jego prywatna sprawa”. Królem Melchiorem był dziennikarz TVP Olsztyn Bartosz Gołębiowski.

Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli Ulicami Olsztyna siódmy raz przeszedł Orszak Trzech Króli

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze

Kurs barmana online – czy można nauczyć się barmaństwa bez wychodzenia z domu?

Jeszcze kilka lat temu nauka zawodu barmana kojarzyła się wyłącznie z fizyczną obecnością za ladą, setkami godzin praktyki w zatłoczonych lokalach i – często – kosztownymi kursami stacjonarnymi dostępnymi tylko w dużych miastach.

Nie kupuj auta w ciemno. Jak za darmo sprawdzić historię pojazdu?

Atrakcyjne zdjęcia, niski przebieg, opis „bezwypadkowy” i zapewnienia sprzedawcy nie wystarczą, żeby bezpiecznie kupić samochód używany.

Zatrzymane ósemki, torbiele i implanty. W jakich sytuacjach potrzebna jest interwencja chirurga stomatologicznego?

Wizyta u chirurga stomatologicznego wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z usuwaniem zębów.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Operatorów Wózków Widłowych 2026 w Centrum Dystrybucyjnym FIEGE

Ogólnopolskie zawody operatorów wózków widłowych już 10 czerwca w FIEGE.

Kursy ósmoklasisty – Gdańsk

Kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty – dlaczego warto zacząć wcześniej?

Dezynsekcja pluskiew – skuteczny sposób na pozbycie się pasożytów

Pluskwy domowe coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach, hotelach i innych miejscach noclegowych.

Kortowiada 2026 przeszła już do historii!

Cztery dni zabawy, radosnych spotkań i koncertowych emocji – 65. edycja olsztyńskich juwenaliów dobiegła końca. W ciągu tych kilku dni w Kortowie bawiło się około 60 tysięcy uczestników, przede wszystkim studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Jak sprzedać mieszkanie w Rudzie Śląskiej – poradnik dla właścicieli

Ruda Śląska to jeden z najtańszych dużych rynków mieszkaniowych w aglomeracji śląskiej.

Lustro na wymiar czy gotowy model? Co wziąć pod uwagę przed montażem

Zdarza się, że po zakończeniu remontu pozostaje pozornie prosty etap – wybór lustra.

Wyjazd w Góry Stołowe z noclegiem w Kudowie-Zdroju – o czym warto pamiętać przed podróżą?

Góry Stołowe stanowią unikalny płaskowyż w Sudetach, charakteryzujący się rozległymi labiryntami skalnymi oraz głębokimi szczelinami.

Warmia i Mazury samochodem — 6 miejsc, które warto zobaczyć poza utartymi szlakami

Warmia i Mazury to region, który większość turystów zna wyłącznie od strony jezior.

Łysienie u kobiet — wstydliwy problem, o którym warto mówić głośniej

Wypadanie włosów u kobiet często jest tematem trudniejszym niż u mężczyzn.

Internetowy sklep zielarski – dlaczego coraz więcej osób interesuje się fitoterapią i naturalnymi produktami roślinnymi?

Jeszcze kilkanaście lat temu zakupy ziołowe większości osób kojarzyły się głównie z niewielkimi sklepami stacjonarnymi oraz lokalnymi zielarniami.
reklama
reklama