-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Olsztyński Teatr Lalek w areszcie dał przedstawienie dla osadzonych ich dzieci

OlsztynOlsztyński Teatr Lalek w areszcie dał przedstawienie dla osadzonych ich dzieci

Olsztyński Teatr Lalek wystawił w sobotę w areszcie śledczym przy ul. Opolskiej w Olsztynie przedstawienie “Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”. Spektakl oglądali osadzeni i ich kilkuletnie dzieci. “To dla nas namiastka świątecznej normalności” – mówili osadzeni.

Aktorzy olsztyńskiego teatru lalek w sobotę dali przedstawienie w świetlicy aresztu przy ul. Opolskiej w Olsztynie. Oglądało je ok. 30 dzieci w towarzystwie swych osadzonych ojców.

“Syn przepada za ojcem, jesteśmy co tydzień na widzeniu. Mały ma zdjęcia taty w ramkach, bierze takie zdjęcie, siada z nim na kanapie, włącza bajki i mówi wtedy, że z tatą je ogląda. To przedstawienie to dla nas wspaniałe wydarzenie” – powiedziała jedna z kobiet, której syn w towarzystwie taty oglądał spektakl. Niektórzy ojcowie nie patrzyli na przedstawienie, tylko wpatrywali się cały czas w siedzące na ich kolanach dzieci, tulili je, głaskali.

Po przedstawieniu do dzieci przyszedł św. Mikołaj i każdemu dał paczkę. W role Mikołaja wcielił się jeden z osadzonych. “Mamy świadomość, że paczka otrzymana dziś w naszym zakładzie dla niektórych z tych dzieci będzie jedyną, jaką otrzymają na Święta. Nie w każdym domu będzie wigilia, nie w każdym domu będą obchodzone Święta. Dlatego robimy wszystko, by choć stąd – paradoksalnie – te dzieci otrzymały namiastkę normalności. Dzieci nie są przecież winne temu, że ich tatusiowie są osadzeni” – powiedział dyrektor aresztu przy ul. Opolskiej w Olsztynie kpt. Gaweł Gałdziński.

“Mam nadzieję, że ostatni raz obchodzę tu Święta, że już więcej nie będą moje dzieci tak świętować. Mimo to jestem wdzięczny za to przedstawienie, i za Mikołaja, bo moje dzieci się tu uśmiechają, są szczęśliwe” – powiedział tata 10-letniej dziewczynki i 4-letniego chłopca.

Wicedyrektor Teatru Lalek w Olsztynie Anna Ratkowska-Filipowicz powiedziała, że teatr od wielu lat współpracuje z aresztem na ul. Opolskiej. W poprzednich latach osadzeni pod okiem reżyserów, czy aktorów tego teatru sami przygotowywali przedstawienia. “Na początku zwykle byli nieufni ale z czasem bardzo się starali, bo wiedzieli, że robią to dla swoich dzieci” – przyznała Ratkowska. Dodała, że niektórzy osadzeni z powodu udziału w spektaklu narażali się na kpiny i przykre dowcipy kolegów z celi. “Śmieli się z nich, gdy uczyli się roli więc często ról uczyli się tylko na próbach” – przyznała.

Aktor Teatru Lalek Jarosław Cupriak, który reżyserował z osadzonymi dwa spektakle zapamiętał pana, któremu tak spodobało się bycie aktorem, że dopytywał o możliwość grania w teatrze, gdy wyjdzie na wolność. “Teatr bazuje na emocjach, odwołuje się do emocji, naprawdę zmienia ludzi” – powiedział Cupriak.

Dyrektor Teatru Lalek Andrzej Bartnikowski powiedział, że jednym z celów tego teatru jest docieranie z kulturą do miejsc na co dzień jej pozbawionych. “To są właśnie areszty, to są też maleńkie wioski na odludziach” – przyznał.

Dyrektor aresztu dodawał, że wiele dzieci osadzonych tylko w areszcie spotka się z prawdziwym przedstawieniem teatralnym. “Takie wydarzenie także jest dla nich prezentem, niezapomnianym wydarzeniem” – mówił Gałdziński.

Areszt przy ul. Opolskiej w Olsztynie jest zakładem półotwartym. Na co dzień przebywa tam ok. 300 osadzonych, z których 72 procent pracuje (np. przy porządkowaniu miasta). Tylko niektórzy osadzeni dostaną na Boże Narodzenie przepustki do domów, większość Wigilię i Święta spędzi za kratami.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane