Wszystkie szkoły średnie w Olsztynie oferują miejsca dla uczniów, którym nie udało się dostać do wymarzonych klas w pierwszym naborze. Miejsca są zarówno w klasach ogólnych, jak i oferujących poszerzoną naukę wybranych przedmiotów.
Po pierwszej rekrutacji do szkół średnich w Olsztynie nie dostało się 389 absolwentów podstawówek i 430 absolwentów gimnazjów. Po pierwszym naborze w szkołach średnich zostało 876 wolnych miejsc dla uczniów podstawówek i 906 wolnych miejsc dla absolwentów gimnazjów.
Z zamieszczonych na olsztyńskim portalu rekrutacyjnym informacji wynika, że uczniowie – zarówno po podstawówkach jak i po gimnazjach – mogą starać się o miejsca nawet w prestiżowych szkołach i klasach oferujących rozszerzoną naukę wybranych przedmiotów ścisłych, przyrodniczych, czy humanistycznych. Każda ze szkół uczestnicząca w systemie elektronicznej rekrutacji zamieszcza na tym portalu informacje o tym, ile miejsc i w jakich klasach jest wolnych po pierwszym naborze. Informacje te zamieszczane są w czytelnych tabelach tak, że uczniowie i ich rodzice nie mają żadnego problemu z ustaleniem, czy w wybranej szkole są wolne miejsca w interesujących młodzież klasach.
Z informacji na portalu rekrutacyjnym wynika, że absolwenci gimnazjów w Olsztynie, np. w III LO mogą aplikować do klasy biologiczno-chemicznej, w której jest 30 wolnych miejsc, 30 wolnych miejsc jest w klasie z rozszerzoną biologią, 22 wolne miejsca są w klasie sportowej.
Zespół Szkół Ekonomicznych przy ul. Bałtyckiej informuje, że ma 30 miejsc w klasie dla przyszłych techników ekonomistów, 30 w klasie dla techników hotelarstwa i 30 miejsc w klasie dla techników informatyków.
Zespół Szkół Budowlanych na ul. Żołnierskiej podaje na portalu rekrutacyjnym, że zarówno dla absolwentów podstawówek, jak i gimnazjów ma po 30 miejsc w klasach o profilu technik architektury krajobrazu, po 60 miejsc w klasie technik budownictwa i po 30 miejsc w klasach technik geodeta.
Na absolwentów podstawówek czekają miejsca np. w prestiżowym II LO w klasach z rozszerzoną biologią, chemią i angielskim (60 miejsc), 45 wolnych miejsc jest w klasie z rozszerzoną matematyką, fizyką i angielskim, 15 miejsc czeka na uczniów w klasie z rozszerzoną matematyką, angielskim i informatyką, a 30 miejsc jest wolnych w klasie z poszerzoną nauką historii, angielskim i wiedzą o społeczeństwie.
Ponieważ nabór uzupełniający trwa w Olsztynie do ostatniego tygodnia sierpnia nie wiadomo na razie, w ilu szkołach średnich ze względu na większą liczbę klas młodzież będzie się uczyć w systemie dwuzmianowym. Wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk sygnalizowała przed tygodniem, że dwuzmianowością najbardziej zagrożone są szkoły branżowe, w których brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych.
Kaliszuk wyjaśniała wcześniej, że w pierwszym naborze miejsca w szkłach znalazły te dzieci, które w procesie rekrutacji wskazały większą liczbę klas, do których chciałby uczęszczać. Nie dostało się nigdzie bardzo wielu dobrych uczniów, którzy mieli wysokie średnie i świadectwa z paskami, a wskazali oni jedną klasę, do której chcieli uczęszczać. W Olsztynie uczniowie mogli wskazywać w czasie rekrutacji dowolną liczbę klas w szkołach średnich – rekordzista wskazał ich aż 74.