reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Nowy ośrodek dla rysi na Mazurach. Leśnicy mówią o przełomie w ochronie gatunku

SzczytnoNowy ośrodek dla rysi na Mazurach. Leśnicy mówią o przełomie w ochronie...

Na Mazurach ruszył pierwszy w regionie ośrodek rehabilitacji rysi, który ma kluczowe znaczenie dla odbudowy populacji tego drapieżnika. Leśnicy podkreślają, że to inwestycja, która znacząco wzmacnia możliwości ochrony gatunku na Warmii i Mazurach.

reklama

Warmia i Mazury jako bastion dużych drapieżników

Warmia i Mazury to jeden z ostatnich naturalnych bastionów rysi i wilków w Polsce. Mimo że oba gatunki objęte są ścisłą ochroną, nadal zmagają się z zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, kłusownictwo, degradacja siedlisk czy konflikty z człowiekiem. Leśnicy od wielu lat prowadzą działania, które mają zapewnić tym zwierzętom szansę na stabilne funkcjonowanie w regionie.

Pierwszy na Mazurach ośrodek rehabilitacji rysi

W Spychowie powstał pierwszy na Mazurach profesjonalny ośrodek rehabilitacji rysi. Do tej pory zwierzęta wymagające leczenia lub dłuższej opieki transportowano do ośrodków oddalonych o setki kilometrów, co zwiększało stres i negatywnie wpływało na proces powrotu do zdrowia.

reklama

Nowy obiekt został zaprojektowany tak, aby zapewnić zwierzętom spokój oraz warunki maksymalnie zbliżone do naturalnych. Woliera powstała w miejscu odizolowanym od ludzi, co pozwala ograniczyć kontakt z człowiekiem i zachować u rysi instynkty niezbędne do późniejszego powrotu do środowiska.

Projekt LIFE: rozszerzenie zasięgu populacji rysia bałtyckiego

15 kwietnia 2025 r. Nadleśnictwo Spychowo poinformowało, że wraz z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym rozpoczęło realizację projektu „Rozszerzenie zasięgu populacji rysia bałtyckiego w północnej Polsce”. Projekt LIFE 101114131-LIFE22-NAT-PL-LIFE LYNX PL LT DE „Expanding the range of the lynx population in northern Poland” zakłada wzmocnienie i poszerzenie zasięgu populacji rysia, usprawnienie wymiany genetycznej pomiędzy osobnikami, umożliwienie rozprzestrzeniania się gatunku na kolejne tereny Europy Środkowej i Zachodniej oraz zachowanie zmienności genetycznej lokalnych populacji.

Choć inicjatywa rozpoczęła się w 2023 roku, to właśnie obecnie wchodzi w kluczowy etap realizacji na terenie Nadleśnictwa Spychowo. Jednym z najważniejszych elementów projektu jest właśnie ośrodek rehabilitacji rysi, który będzie przyjmować zwierzęta chore, przewiezione po wypadkach lub wymagające czasowego odłowu z naturalnego środowiska.

Współpraca kluczowa w ochronie gatunku

Powstanie spychowskiego ośrodka jest możliwe dzięki współpracy wielu instytucji zaangażowanych w ochronę przyrody, w tym WWF Polska oraz partnerów z Niemiec i Litwy.

Leśnicy podkreślają, że inwestycja ta ma znaczenie nie tylko dla poszczególnych osobników, ale również dla długofalowej stabilizacji populacji rysia w północno-wschodniej części Polski.

Drugie takie miejsce w regionie

Od 2016 roku działa zagroda dla wilków w Napromku koło Olsztynka, gdzie leczono już dziewięć wilków i dwa rysie. Obiekt wyposażony jest w monitoring pozwalający obserwować zwierzęta bez naruszania ich spokoju, a większość podopiecznych po zakończonej rehabilitacji powróciła do naturalnego środowiska. Inny obiekt z wolierą dla wilków znajduje się w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Leśnicy przypominają, że najważniejszą zasadą w pracy z drapieżnikami jest unikanie ich oswajania. Kontakt człowieka ogranicza się do niezbędnego minimum, a infrastruktura służy przede wszystkim biologicznym potrzebom gatunku.

źródło: RDLP w Olsztynie/Nadleśnictwo Spychowo

Przeczytaj także

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Kiedy po zgonie w mieszkaniu trzeba wymienić podłogę?

Czy zawsze trzeba wymienić całą podłogę?

Okulary fotochromowe i szkła Transitions — czy warto inwestować?

Ochrona przed światłem niebieskim i UV jako standard.

Likwidacja sklepu meblowego w Olsztynie. Wyprzedaże nawet po 80%

Długa nie będzie takiej okazji aby kupić tanio meble!

Tłumy przedsiębiorców w Hali Urania. Targi HoReCa MAG Dystrybucja wielkim sukcesem

Tłumy przedsiębiorców w Olsztynie. Targi „Wiosenny Impuls Sprzedaży” ogromnym sukcesem.

Pan Adrian przejechał 500 km, żeby spróbować słynnego burgera w Olsztynie

Wiedzieliście, że lokal z Olsztyna zdobył po raz trzeci tytuł Burgera Roku?

TARGI dla sklepów, restauracji i hoteli w Gdańsku – branża HoReCa 2026

Już 19 marca 2026 roku w Gdańsku odbędzie się wydarzenie skierowane do właścicieli sklepów, restauracji, kawiarni, hoteli oraz firm działających w branży HoReCa.

Octobank: Wzrost turystyki wzmacnia rolę infrastruktury finansowej Uzbekistanu

Turystyka to dziś nie tylko logistyka i trasy podróży, ale również komfort finansowy.

Art School w Olsztynie. Szkoła podstawowa, która rozwija talenty i buduje pewność siebie

Trwa właśnie nabór do Niepublicznej Szkoły Podstawowej Art School.

Pracownik na produkcję, magazyn, budowę – jak agencja pracy skraca czas wdrożenia pracownika

Dlaczego wdrożenie na produkcji, magazynie i budowie jest tak wymagające.

Przedszkole Radość i Art School – bezpieczny i kreatywny start dla dzieci w Olsztynie

Trwa nabór. Własne place zabaw, bogata oferta, zaangażowana kadra, dwie lokalizacje w Olsztynie.

Powrót do zawodu kierowcy po przerwie – od czego zacząć?

Jak przygotować się do powrotu do zawodu kierowcy?
reklama
reklama