12.2 C
Olsztyn
wtorek, 1 kwietnia, 2025
reklama

„Pytanie na Śniadanie”: jak policjant z Mazur uratował kobietę w Teksasie?

Pisz"Pytanie na Śniadanie": jak policjant z Mazur uratował kobietę w Teksasie?

Niecodzienna interwencja polskiej policji stała się tematem porannego programu „Pytanie na Śniadanie” w TVP. Funkcjonariusze mł. asp. Przemysław Laszczkowski z Komendy Powiatowej Policji w Piszu oraz podkom. Damian Lapalczyk z Biura Współpracy Międzynarodowej Policji opowiedzieli o akcji, która rozpoczęła się na Mazurach, a zakończyła ratunkiem dla kobiety i dzieci w Stanach Zjednoczonych.

Dramatyczny telefon od żołnierza

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło na stanowisko kierowania w Piszu w niedzielę, 2 lutego, około godziny 17. Dzwonił amerykański żołnierz, który przebywał na terenie jednostki wojskowej w Bemowie Piskim. W rozmowie rozpaczliwie błagał o pomoc dla swojej żony i dzieci, którzy mieli znajdować się w skrajnie niebezpiecznej sytuacji w Teksasie.

Polski policjant natychmiast przystąpił do działania. „Odsłuch i intuicja zrobiły swoje. Od razu było widać, że tam dzieje się coś złego” – relacjonował mł. asp. Przemysław Laszczkowski. Funkcjonariusz skontaktował się z Biurem Współpracy Międzynarodowej Policji KGP w Warszawie, by jak najszybciej przekazać informacje do służb w USA.

Wyścig z czasem

Aby skutecznie pomóc rodzinie za oceanem, kluczowe było sprawne przekazanie danych. Każda minuta była na wagę złota. Policjant z Pisza koordynował działania, podczas gdy w Warszawie funkcjonariusze analizowali zgłoszenie i przekazywali je amerykańskim służbom.

Jednocześnie Żandarmeria Wojskowa została wysłana na teren jednostki w Bemowie Piskim, by potwierdzić tożsamość zgłaszającego i zebrać więcej informacji. Współpraca polskiej i amerykańskiej policji pozwoliła na szybkie skierowanie pomocy we właściwe miejsce w Teksasie.

Niecodzienna interwencja

„To była zdecydowanie nietypowa sytuacja” – przyznał podkom. Damian Lapalczyk z Komendy Głównej Policji. Jak wyjaśnił, Biuro Współpracy Międzynarodowej Policji pełni funkcję koordynatora w podobnych sytuacjach. Kluczowe było precyzyjne przekazanie informacji amerykańskim odpowiednikom, co umożliwiło skierowanie tamtejszych służb do zagrożonej rodziny.

Polska policja udowodniła, że potrafi działać skutecznie nawet w sytuacjach międzynarodowych. Jak podkreślali funkcjonariusze w TVP, liczyła się błyskawiczna reakcja i doskonała znajomość procedur. Dzięki ich determinacji udało się uratować ludzkie życie, choć interwencja miała miejsce tysiące kilometrów od Polski.

Cała rozmowa TUTAJ.

źródło: „Pytanie na Śniadanie”/KPP Pisz

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane