W ostatnich dniach mieszkańcy powiatów oleckiego i olsztyńskiego w województwie warmińsko-mazurskim zostali ostrzeżeni o skażeniu wody w lokalnych wodociągach. Sanepid wykrył bakterie z grupy coli oraz enterokoki w wodzie, co skutkowało ogłoszeniem braku przydatności wody do spożycia.
Skażenie w powiecie oleckim
W dniu 2 października 2024 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku ogłosił, że woda z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Lenarty nie nadaje się do spożycia z powodu zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Bakterie grupy coli wykryto w wodociągu, który dostarcza wodę do czterech miejscowości: Lenarty, Judziki, Biała Olecka i Bialskie Pole. Skażenie to dotyczy 503 mieszkańców.
Dodatkowo, podobne zanieczyszczenie zostało stwierdzone w wodociągu Świętajno S Mazury, który dostarcza wodę do miejscowości Świętajno i Dunajek (599 mieszkańców). Również w tym przypadku woda została skażona bakteriami grupy coli.
Stan na dzień 4 października 2024 r.
W dniu 4 października 2024 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olecku zaktualizował swoje zalecenia, odwołując zakaz spożywania wody z wodociągu Świętajno S Mazury. Na podstawie badań próbek wody z dnia 30 września 2024 r. uznano wodę za warunkowo zdatną do spożycia, pod warunkiem jej wcześniejszego przegotowania.
Jednakże zakaz spożywania wody w dalszym ciągu obowiązuje w wodociągu Lenarty, który nadal dostarcza wodę o wysokim poziomie zanieczyszczeń (bakterie coli).
Skażenie w powiecie olsztyńskim
Również w powiecie olsztyńskim stwierdzono problemy z jakością wody. W lokalnym wodociągu zakładu produkcyjnego Indykpol S.A. wykryto bakterie coli oraz enterokoki. Chociaż wodociąg ten nie zaopatruje w wodę stałych mieszkańców, problem dotyczy wewnętrznych zasobów wodnych zakładu.
Zalecenia dla mieszkańców
Mieszkańcy regionów objętych skażeniem są ostrzegani, by unikali spożywania wody z kranów do momentu, aż zostanie ona uznana za bezpieczną. W przypadku wody z wodociągu Świętajno S Mazury należy ją przegotować przed spożyciem. Aktualne informacje dotyczące jakości wody można uzyskać na stronach internetowych lokalnych urzędów oraz w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych.
Wojewódzki oddział sanepidu w Olsztynie zapewnia, że będzie regularnie publikował aktualizacje na temat stanu wody na swojej stronie internetowej.
Co to jest warmińsko mazurskiem????
Po czymś takim powinna być dokładna kontrola wszystkich produktów wyprodukowanych ostatnio przez Indykpol. Jednak Sanepid czeka na zatrucie i bohaterko zarządzi wycofanie danej partii wyrobu.