12 C
Olsztyn
środa, 30 października, 2024
reklama

Nowy sezon w Teatrze Jaracza – 10 premier i wyjątkowe projekty

OlsztynNowy sezon w Teatrze Jaracza – 10 premier i wyjątkowe projekty

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie wkracza w nowy sezon artystyczny 2024/2025 z bogatym repertuarem i licznymi inicjatywami, które mają przyciągnąć szerokie grono odbiorców. W planach jest aż 10 premierowych spektakli, a sezon zainauguruje sztuka „Mitologia. Nie-boginie” w reżyserii Justyny Łagowskiej, której premiera odbędzie się 27 września. Spektakl będzie próbą odkrycia na nowo postaci kobiecych z mitologii greckiej, podkreślając współczesne refleksje nad kobiecą siłą i znaczeniem dialogu międzypłciowego.

Kolejnym punktem sezonu będzie premiera spektaklu „Susan Sontag” Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana, inspirowanego biografią i twórczością nowojorskiej pisarki, zaplanowana na październik. W listopadzie widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Jak płakać w miejscach publicznych” w reżyserii Pameli Leończyk, a grudzień przyniesie „Setkę Jaracza” Szymona Jachimka i Rafała Szumskiego – spektakl nawiązujący do historii teatru i jego artystycznej spuścizny.

W nadchodzącym sezonie na deskach Teatru Jaracza pojawią się także takie produkcje jak „Złe wychowanie” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy, inspirowane twórczością Pedro Almodóvara, oraz klasyka literatury – „Mewa” Czechowa w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Sezon uzupełnią premiery spektakli autorstwa Michała Buszewicza, Weroniki Szczawińskiej, Tomasza Fryzła i Anny Karasińskiej.

Olsztyński Teatr Tańca w Jaraczu i inne inicjatywy

Jedną z nowości, które Teatr Jaracza wprowadza w tym sezonie, jest projekt Olsztyński Teatr Tańca, który zadebiutuje wydarzeniami tanecznymi i pokazami spektakli, takimi jak „Poruszony las”, „Moa”, „Continuum” oraz „Flamaña”. To innowacyjne przedsięwzięcie ma na celu uzupełnienie teatralnej oferty o sztukę taneczną, dając widzom możliwość doświadczenia nowych form artystycznych.

We wrześniu 2024 roku (10-14.09) odbędą się również 29. Olsztyńskie Spotkania Teatralne, które przyciągną najciekawsze spektakle z całej Polski. W ramach tego festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć występy znanych aktorów, takich jak Krystyna Janda, Maciej Stuhr i Agata Kulesza, co dodatkowo podkreśli prestiż tego wydarzenia.

Innowacyjne projekty społeczne i edukacyjne

Teatr Jaracza angażuje się również w projekty międzypokoleniowe i interdyscyplinarne, które mają na celu integrację i edukację widzów w różnym wieku. Powołanie Teatralnej Rady Młodych oraz organizowanie dyskusji po spektaklach mają na celu aktywizowanie młodszej publiczności i włączanie jej w działania artystyczne. Dodatkowo, teatr pracuje nad ulepszeniem praktyk w zakresie dostępności, aby sztuka była bardziej otwarta na osoby z niepełnosprawnościami.

W ramach ministerialnego projektu „Przestrzenie Sztuki” Teatr Jaracza realizuje dwuletnie działania mające na celu zwiększenie dostępu do sztuki, organizowanie warsztatów oraz angażowanie lokalnej społeczności w proces tworzenia i odbioru sztuki. Nowy sezon w Teatrze Jaracza to zatem nie tylko bogaty repertuar premierowych spektakli, ale również szereg projektów i inicjatyw odpowiadających na potrzeby współczesnej, zróżnicowanej publiczności. Teatr stawia na innowacyjność, otwartość i współpracę z widzami, tworząc przestrzeń do dialogu i twórczej ekspresji.

źródło: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, fot: Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane