2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

As z rękawa z korzyścią dla sportu

OlsztynAs z rękawa z korzyścią dla sportu

Od soboty 1go kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Poprzednia przygotowana w atmosferze skandalu i dużego kryzysu rządu Donalda Tuska pisana była na kolanie i sprawiła, że kwestie np. zakładów wzajemnych i niektórych gier karcianych (pokera) zostały postawione na głowie. Od ponad roku, jako środowisko premiera Jarosława Gowina postulujemy zmiany i liberalizację przepisów dotyczących tzw. miękkiego hazardu (poker, zakłady bukmacherskie) oraz doprecyzowanie przepisów, które w efekcie doprowadziłyby do ucywilizowania tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się gałęzi gospodarki i zwiększyły wpływy do budżetu Polski oraz sprawiły, że polscy zawodnicy pokera należący do najlepszych na świecie, nie byliby traktowani w naszym kraju jak przestępcy.

Ministerstwo Finansów zdecydowało podejść do tematu w sposób wieloetapowy. Pierwszy z nich to wchodząca w życie nowelizacja likwidująca szarą strefę ale już dziś otwarcie rozmawiamy nt. kolejnych kroków. Na etapie prac sejmowych doszliśmy do porozumienia w kwestii zmiany i doprecyzowania przepisów dot. reklamy zakładów bukmacherskich. M.in. zmiany zaproponowane przez Polskę Razem otworzyły drogę do wparcia klubów w Olsztynie (Stomil oraz z tego, co słyszałem siatkarski AZS) nowymi kontaktami sponsorskimi.

Poprawka wprowadzona na wniosek Polski Razem poszerza zakres dozwolonej reklamy zakładów wzajemnych. Dzięki tej zmianie będzie możliwe prezentowanie reklam sponsora oferującego zakłady wzajemne podczas wszystkich transmisji imprez sportowych, pod warunkiem, że podmiot chcący się reklamować jest sponsorem takiej imprezy lub klubów lub zawodników biorących w niej udział. Dodatkowo organizatorzy zakładów wzajemnych będą mogli reklamować się podczas imprez sportowych, które sponsorują lub na których sponsorują kluby, zawodników lub związki sportowe. Taka zmiana jest zachętą do sponsorowania imprez, klubów i związków sportowych a tym samym zwiększy wpływy polskiego sportu z tytułu sponsoringu i reklamy. Praktyczny aspekt tych zmian z całą pewnością odnotowali już kibice olsztyńskiego Stomilu.

Co dalej?

Proponujemy wyłączenie zakładów wzajemnych i gry w pokera do odrębnej ustawy. Główne obszary naszego zainteresowania, to zmiana stawki podatku dla gier w pokera poprzez wprowadzenie podatku GGR w wysokości 20% (GGR: wpłacone kwoty minus wypłacone nagrody, czyli odpowiednik podatku dochodowego). Podatnikiem byłby organizator gry. Otwartą kwestią pozostaje niższa stawka GGR w przypadku turniejów gry w pokera naziemnego. Dodatkowo z regulacji chcielibyśmy wyłączyć towarzyską gra w pokera na niewielkie stawki. W tym wypadku wyzwaniem jest stworzenie mechanizmów, aby to rozwiązanie nie stało się furtką dla prania brudnych pieniędzy.

Zatem nowelizacja to pierwszy krok z przestawiania z głowy na nogi przepisów prawa odziedziczonych po poprzedniej ekipie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
majkel
1 kwietnia 2017 19:22

niby kiedy ta zmiana opodatkowania ? slyszalem o tym od wakacji i nic

Marcin29
3 kwietnia 2017 17:46

Panie Wypij, a dlaczego przedstawiciel Polski Razem nie zagłosował na odpowiedniej komisji za podatkiem GGR tylko wstrzymał się od głosu. Wynik był remisowy, ale dzięki waszemu przedstawicielowi wszedł podatek obrotowy. Mogliście mieć setki tysięcy głosów, a teraz już nikt wam nie wierzy.

Polecane