Kupowanie samochodu na polskim rynku wtórnym to jak granie na loterii. Niektórzy mają szczęście trafić na fajną, bezwypadkową maszynę, płacąc przy tym niewielką sumę. Z drugiej strony nadal można natknąć się na pojazdy obarczone ukrytymi wadami lub znaczącymi problemami mechanicznymi, a także na takie pochodzące z przestępstwa kradzieży. Dlatego kupując auto od nieznanego sprzedawcy, trzeba bardzo uważać i podejść do tego w sposób przemyślany. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zakupu trefnego egzemplarza jest sprawdzenie auta przed kupnem.
Sprawdzanie pojazdu używanego – jak zrobić to dobrze?
Bezpieczny zakup samochodu, zwłaszcza takiego, który już swoje wyjeździł, to z pewnością niełatwe zadanie. To decyzja, która wymaga starannej analizy, weryfikacji oraz konsultacji ze specjalistami. Dokonując wyboru auta, kierowcy uwzględniają różnorodne kryteria, takie jak marka, rok produkcji, przebieg, stan techniczny i dokumentacja serwisowa. Warto poświęcić czas na gruntowne zorientowanie się w temacie, bowiem pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. W dobie tak dużej konkurencji na rynku aut używanych nietrudno natknąć się na nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą próbować ukryć istniejące wady pojazdu, manipulować przebiegiem lub nie ujawniać istotnych informacji dotyczących samochodu. Potencjalni nabywcy powinni więc zachować szczególną ostrożność oraz przeprowadzić dokładne sprawdzenie auta przed zakupem. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o stanie technicznym interesującego nas egzemplarza, a także poznać jego historię – zarówno pod względem przebiegu czy szkód, jak i dokonywanych napraw.
Bezpieczny zakup samochodu używanego – sprawdzenie pojazdu pod kątem legalności pochodzenia
W przypadku kupna auta używanego niezwykle istotne jest dokładne sprawdzenie historii pojazdu. Dlaczego? Ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy samochód jest legalnie zarejestrowany i czy jego dane są zgodne z konkretnym egzemplarzem. Niestety, mimo szeroko zakrojonych działań mundurowych, wciąż zdarzają się przypadki, w których wystawiony na sprzedaż pojazd pochodzi z kradzieży. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie samochodu od kogoś konieczne jest zorientowanie się, jaka jest jego sytuacja prawna. Takie działanie leży w interesie nabywcy. Jeżeli okaże się, że pojazd, który kupiliśmy, jest kradziony, grożą nam poważne konsekwencje – nawet jeżeli do zakupu doszło nieświadomie. Za paserstwo, czyli kupowanie rzeczy pochodzących z przestępstwa, grozi nawet 5 lat więzienia. Dlatego warto mieć się na baczności w tym zakresie i nie pomijać sumiennej weryfikacji auta przed zakupem. Nie zajmuje to wiele czasu, a pozwala przekonać się, czy stan formalno-prawny samochodu jest rzeczywiście zgodny z ofertą. Przyszłemu właścicielowi dużo powie w tej kwestii historia pojazdu po numerze VIN.
Sprawdzenie pojazdu przed kupnem: lokalny warsztat czy ekspert samochodowy?
Aby ustrzec się kłopotów podczas zakupu używanego auta, warto skorzystać z pomocy fachowców. Takie działanie umożliwia spokojne podejście do transakcji, eliminując niepewności i minimalizując stres związany z potencjalnymi problemami. Pojawia się jednak pytanie: Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem? Do wyboru mamy kilka opcji. Po pierwsze, możemy udać się do najbliższego warsztatu i poprosić o sprawdzenie pojazdu. Należy jednak pamiętać, by oddalić się przynajmniej trochę od miejsca zakupu samochodu, ponieważ osoby pracujące w takich serwisach mogą dobrze znać sprzedającego, przez co mogą być stronnicze lub nie zachowywać obiektywnego podejścia do oceny pojazdu. Kolejne miejsce, w którym możemy sprawdzić używany samochód przed jego zakupem, to autoryzowana stacja obsługi (ASO). W tym przypadku trzeba liczyć się niestety z wyższą ceną; problemem może być też mała dostępność terminów. Złotym środkiem pomiędzy ASO a lokalnym warsztatem może być profesjonalne sprawdzenie używanego auta przed zakupem przez wyspecjalizowaną firmę. Zgłaszamy się do takiej firmy, przesyłamy ogłoszenie z egzemplarzem, który nas interesuje i… czekamy. Rzeczoznawca sam analizuje treść ogłoszenia, umawia się ze sprzedającym i dokonuje rzetelnych, szczegółowych oględzin pojazdu na miejscu. Po inspekcji ekspert sporządza bardzo dokładny raport ze zdjęciami, który jest następnie przesyłany do osoby, która go zamówiła. Zdaniem wielu jest to najpewniejszy i najbardziej obiektywny sposób sprawdzania auta przed zakupem na rynku. Sprawę załatwisz drogą internetową, bez wychodzenia z domu.