W Olsztynie rozpoczął się proces przeciwko ośmiu młodym osobom, oskarżonym o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa ta, jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, zajmowała się praniem brudnych pieniędzy, nieautoryzowanymi operacjami kartami płatniczymi oraz oszustwami internetowymi. Wszystkim oskarżonym postawiono łącznie aż 4247 zarzutów.
Międzynarodowa sieć przestępcza
Śledztwo, prowadzone przez Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ujawniło, że działalność grupy miała zasięg międzynarodowy. Członkowie grupy, na terenie Wielkiej Brytanii oraz województwa warmińsko-mazurskiego, dopuszczali się włamań na konta użytkowników jednego z portali aukcyjnych. Następnie, wykorzystując przypisane do tych kont karty płatnicze, dokonywali transakcji, a zakupiony towar odbierali w punktach z paczkami.
Ciekawą taktyką grupy było wyłudzanie tzw. mikropłatności, co miało na celu uniknięcie zainteresowania organów ścigania. Mimo że straty poszczególnych osób nie były duże, łączna liczba pokrzywdzonych przekroczyła 600 osób z całego kraju.
Przyznanie się do winy
W toku postępowania przygotowawczego siedmiu z osiemnastu oskarżonych przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziło chęć dobrowolnego poddania się karze. Oskarżeni, młodzi mężczyźni w wieku od 17 do 21 lat, staną przed obliczem sprawiedliwości, grożą im kary do 8 lat pozbawienia wolności.
W wyniku działań śledczych dokonano zabezpieczeń majątkowych, które mają umożliwić pokrzywdzonym odzyskanie utraconych środków. Proces ten stanowi największą operację rozbicia zorganizowanej grupy cyberprzestępczej w historii województwa warmińsko-mazurskiego.
źródło: Prokuratura Okręgowa