Komisja Europejska zakończyła długie negocjacje, które zakończyły się zatwierdzeniem zaktualizowanej wersji Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa–Polska na lata 2021-2027. Kluczową zmianą, jaka nastąpiła w stosunku do poprzedniej edycji programu, jest włączenie subregionu olsztyńskiego do grona, które mogą korzystać z dofinansowania.
Decyzja ta jest efektem długotrwałych działań warmińsko-mazurskiego sejmiku, który poprzez zaangażowanie na poziomie krajowym i unijnym uzyskał akceptację europejskich instytucji dla transgranicznych powiązań subregionu z litewskimi partnerami.
Otwarcie programu dla subregionu olsztyńskiego daje lokalnym samorządom i instytucjom możliwość pełnego uczestnictwa w zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciu. Pozwoli to na realizację szeregu projektów, które będą sprzyjać rozwojowi i współpracy transgranicznej. Beneficjentami programu są już od dłuższego czasu instytucje z subregionu ełckiego korzystające ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej.
Drugi otwarty nabór wniosków programowych rusza już na początku stycznia i będzie skupiał się na tzw. małych projektach z budżetem do 160 tys. euro. Przewiduje się także zmianę charakteru programu, która może nastąpić od kolejnego naboru wniosków na projekty regularne. Oczekuje się wówczas wzrostu maksymalnej wartości projektu z 1 mln do 2 mln euro i rozszerzenia zakresu działań o projekty infrastrukturalne.
To wszystko staje się możliwe dzięki znacznemu zwiększeniu budżetu programu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), które pierwotnie miały być przeznaczone na współpracę transgraniczną Polski i Litwy z Federacją Rosyjską. Łączna pula środków EFRR dostępnych na dofinansowanie projektów wzrośnie z 45 mln euro do około 100 mln euro.
Regionalny Punkt Kontaktowy (RPK) Programu Litwa–Polska przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie już dziś zachęca wszystkie zainteresowane strony do nawiązania współpracy. Specjaliści RPK służą pomocą w zakresie poszukiwania litewskiego partnera do projektu, dostosowania koncepcji do wymogów programowych oraz innych kwestii związanych z procesem aplikacyjnym.
Szczegółowe informacje i wsparcie można uzyskać, kontaktując się za pośrednictwem adresu e-mailowego dostępnego na stronie urzędu lub dzwoniąc pod numer 89 521 93 23 wewn. 4.
Interreg Litwa–Polska 2021-2027 otwiera nowy rozdział w historii polsko-litewskiej współpracy transgranicznej i przedstawia obiecującą perspektywę na przyszłość dla subregionu olsztyńskiego.
źródło: Urząd Marszałkowski
Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa–Polska na lata 2021-2027 jest bezcenny i otwiera wielkie możliwości, wielkich korzyści dla nas obojga. Polska i Litwa to wciąż przyjaciele i… rodziny po obu stronach. Powinniśmy nas łączyć przyjacielsko np. przez goszczenie na Kortowie licznych studentów i podobnie na Litwie. Konsolidację naszych gospodarek, powstawanie przygranicznych dzielnic handlowych. Masową wymianę sportową i kulturalną… W dzisiejszych czasach taka blisko, przyjacielska (i rodzinna) więź jest nam potrzebna…
Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.