11 C
Olsztyn
piątek, 1 marca, 2024
reklama

Nowe możliwości dla subregionu olsztyńskiego dzięki programowi współpracy transgranicznej Interreg Litwa–Polska

WiadomościNowe możliwości dla subregionu olsztyńskiego dzięki programowi współpracy transgranicznej Interreg Litwa–Polska

Komisja Europejska zakończyła długie negocjacje, które zakończyły się zatwierdzeniem zaktualizowanej wersji Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa–Polska na lata 2021-2027. Kluczową zmianą, jaka nastąpiła w stosunku do poprzedniej edycji programu, jest włączenie subregionu olsztyńskiego do grona, które mogą korzystać z dofinansowania.

reklama

Decyzja ta jest efektem długotrwałych działań warmińsko-mazurskiego sejmiku, który poprzez zaangażowanie na poziomie krajowym i unijnym uzyskał akceptację europejskich instytucji dla transgranicznych powiązań subregionu z litewskimi partnerami.

Otwarcie programu dla subregionu olsztyńskiego daje lokalnym samorządom i instytucjom możliwość pełnego uczestnictwa w zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciu. Pozwoli to na realizację szeregu projektów, które będą sprzyjać rozwojowi i współpracy transgranicznej. Beneficjentami programu są już od dłuższego czasu instytucje z subregionu ełckiego korzystające ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej.

reklama

Drugi otwarty nabór wniosków programowych rusza już na początku stycznia i będzie skupiał się na tzw. małych projektach z budżetem do 160 tys. euro. Przewiduje się także zmianę charakteru programu, która może nastąpić od kolejnego naboru wniosków na projekty regularne. Oczekuje się wówczas wzrostu maksymalnej wartości projektu z 1 mln do 2 mln euro i rozszerzenia zakresu działań o projekty infrastrukturalne.

To wszystko staje się możliwe dzięki znacznemu zwiększeniu budżetu programu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), które pierwotnie miały być przeznaczone na współpracę transgraniczną Polski i Litwy z Federacją Rosyjską. Łączna pula środków EFRR dostępnych na dofinansowanie projektów wzrośnie z 45 mln euro do około 100 mln euro.

Regionalny Punkt Kontaktowy (RPK) Programu Litwa–Polska przy Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie już dziś zachęca wszystkie zainteresowane strony do nawiązania współpracy. Specjaliści RPK służą pomocą w zakresie poszukiwania litewskiego partnera do projektu, dostosowania koncepcji do wymogów programowych oraz innych kwestii związanych z procesem aplikacyjnym.

reklama

Szczegółowe informacje i wsparcie można uzyskać, kontaktując się za pośrednictwem adresu e-mailowego dostępnego na stronie urzędu lub dzwoniąc pod numer 89 521 93 23 wewn. 4.

Interreg Litwa–Polska 2021-2027 otwiera nowy rozdział w historii polsko-litewskiej współpracy transgranicznej i przedstawia obiecującą perspektywę na przyszłość dla subregionu olsztyńskiego.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olsztyniak
25 grudnia 2023 00:36

Programu Współpracy Transgranicznej Interreg Litwa–Polska na lata 2021-2027 jest bezcenny i otwiera wielkie możliwości, wielkich korzyści dla nas obojga. Polska i Litwa to wciąż przyjaciele i… rodziny po obu stronach. Powinniśmy nas łączyć przyjacielsko np. przez goszczenie na Kortowie licznych studentów i podobnie na Litwie. Konsolidację naszych gospodarek, powstawanie przygranicznych dzielnic handlowych. Masową wymianę sportową i kulturalną… W dzisiejszych czasach taka blisko, przyjacielska (i rodzinna) więź jest nam potrzebna…
Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.

Polecane
Ogłoszenia