1 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

To koniec pewnej ery. Znana atrakcja turystyczna zniknie z Mazur

MrągowoTo koniec pewnej ery. Znana atrakcja turystyczna zniknie z Mazur

Dla wielu turystów odwiedzających Mazury Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk w Kosewie Górnym koło Mrągowa była miejscem, które trzeba obowiązkowo zobaczyć. Zajmując się hodowlą dzikich zwierząt i umożliwiając obserwację w ich naturalnym środowisku, przez prawie cztery dekady placówka działała jako jedna z głównych atrakcji regionu. Największym zainteresowaniem cieszyły się daniele, jelenie szlachetne oraz jelenie sika. Niestety, wygląda na to, że wkrótce to niepowtarzalne miejsce zniknie z turystycznego krajobrazu Mazur.

O likwidacji placówki zaczęto mówić, gdy na stronie Polskiej Akademii Nauk pojawiło się ogłoszenie wskazujące na chęć przekazania zwierząt.

Ogłoszenie na stronie PAN

Z treści ogłoszenia dowiadujemy się, że Instytut Parazytologii im. W. Stefańskiego PAN w likwidacji chce przekazać około 400 osobników jeleniowatych oraz owiec. W szczegółach jest mowa o jeleniach wschodnich, jeleniach szlachetnych, danielach europejskich i owcach. Co więcej, proces ten ma nastąpić już w najbliższych miesiącach, do końca bieżącego roku.

Czy była szansa na uratowanie stacji?

W ubiegłym roku pojawiła się iskierka nadziei dla stacji w Kosewie Górnym. Rozważano połączenie jej z Instytutem Rozrodu Zwierząt PAN w Olsztynie. Pomysł ten został pozytywnie przyjęty. Niestety, razem ze zmianą zarządu Polskiej Akademii Nauk, decyzja o likwidacji ośrodka stała się faktem.

Działalność od roku 1984

Stacja Badawcza w Kosewie Górnym rozpoczęła swoją działalność w roku 1984, w czasach, kiedy Polska była świadkiem wielu transformacji i zmian. Wówczas, na terenach malowniczych Mazur, powstała placówka o charakterze eksperymentalnym, działająca w ramach Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR). W przeciwieństwie do wielu innych jednostek PGR, które skupiały się na typowej produkcji rolniczej, stacja w Kosewie Górnym miała wyjątkową specyfikę. Jej głównym celem było prowadzenie badań nad hodowlą jeleniowatych. Chociaż początkowy cel stacji był ściśle badawczy, z czasem zaczęła ona przyciągać uwagę turystów.

źródło: se.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane