Wymiana tablicy elektrycznej
Tablica rozdzielcza, znana również jako rozdzielnia elektryczna lub skrzynka elektryczna, służy do dystrybucji energii. Oddziela, łączy, a takżę zabezpiecza obwody elektryczne oraz urządzenia sterujące. Właściwa lokalizacja odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ wpływa na bezpieczeństwo użytkowników budynku.
Co to jest tablica elektryczna?
Tablica rozdzielczą fachowo nazywa się rozdzielnicą, czasem także skrzynką rozdzielczą. To jest główne centrum instalacji elektrycznej.
Tablica rozdzielcza jest często umieszczona w korytarzu. Z jednej strony podłączony jest do niej kabel skrzynki elektrycznej, a z drugiej poszczególne obwody elektryczne. Zadaniem tego rodzaju urządzenia jest przede wszystkim ochrona całej instalacji i jej użytkowników oraz umożliwienie sterowania obwodami: włączania i wyłączania.
W starych domach w urządzeniach elektrycznych instalowano liczniki energii, wyłączniki główne oraz bezpieczniki. W nowych domach w tablicach nie są instalowane liczniki, (teraz są na zewnątrz- w tablicy rozdzielczej), a korki zastępują tak zwane „wyłączniki ochronne”.
Wyposażenie rozdzielnicy elektrycznej
Prawidłowo zmontowana i wyposażona rozdzielnica elektryczna spełnia kilka różnych funkcji. To przede wszystkim inteligentny i bezpieczny przesył energii elektrycznej do wszystkich odbiorników w gospodarstwie domowym. W wyłączniku elektrycznym stosuje się wiele przydatnych urządzeń, m.in. służy do ochrony, a także izolacji elektryczności. Dzięki temu nie powinno być żadnych negatywnych konsekwencji podczas korzystania z urządzeń przełączających.
Tablica elektryczna umieszczona jest przede wszystkim w specjalnie skonstruowanej puszce, do której z jednej strony podłączony jest przewód korpusu licznika, a z drugiej obwody. Cały proces nie jest zbyt skomplikowany, ale powinien być obsługiwany przez wykwalifikowanych specjalistów jak elektryk Wrocław. W ten sposób urządzenie przełączające nie traci z czasem swoich podstawowych właściwości.
Jednym z najczęściej spotykanych typów przez osoby łączące się z siecią elektryczną jest rodzaj konstrukcji. Wyróżnia się rozdzielnice przeznaczone do sieci do 150A. Najczęściej spotyka się je w obiektach przemysłowych. Rozdzielnice szafowe stosuje się, gdy instalacja jest przystosowana do prądów rzędu kilku tysięcy amperów. Typy skrzynek są również stosowane w sieciach wysokiego napięcia. Urządzenia można montować w ścianach budynków oraz przed budynkami. Ta ostatnia staje się coraz bardziej powszechna, ułatwiając odczytywanie licznika, gdy nie ma Cię w domu.
Dodatkowe wyposażenie rozdzielnicy
Rozdzielicie domowe mogą być również wyposażone w programy sterujące. W przypadku inteligentnego domu uruchamiają oświetlenie lub ogrzewanie o określonej godzinie. Kolejnym dodatkiem są przekaźniki priorytetowe. Jeśli w domu działa jednocześnie zbyt wiele urządzeń, wyłączają te, które zużywają najwięcej energii.
Rozdzielnica prądu może być dalej rozbudowywany w zależności od potrzeb, a dobór urządzeń zabezpieczających zależy od celu użytkowania. Montażu skrzynki nie należy wykonywać samodzielnie, lecz pozostawić fachowcom. Właściwa instalacja to odpowiednia moc dla odbiorników i bezpieczeństwo dla członków rodziny.
Wymiana tablic elektrycznych
Wiele osób uważa, że wymiany tablic elektrycznych należy dokonywać we własnym zakresie, ponieważ tutaj jest to teoretycznie możliwe i nie wymaga zbyt skomplikowanych operacji. Od takiej tablicy zależy jednak działanie poszczególnych urządzeń w naszym mieszkaniu. Dlatego jeśli źle wykonamy podłączenie, bardzo często zdarzają się niemiłe niespodzianki, w tym uszkodzenie naszego sprzętu, dlatego lepiej zostawić tę operację profesjonalistom takim jak wykfalifikowany elektryk Wrocław, aby uchronić nas przed niepotrzebnymi stratami, zwłaszcza że tego typu instalacje i modernizacje zdarzają się naprawdę rzadko .
instalacje elektryczne- Wymiana tablicy elektrycznej
Instalacje elektryczne są zwykle naprawiane lub wymieniane podczas budowy budynku lub remontu starego. Podczas tych prac należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczną i sprawną pracę instalacji elektrycznej. Tablica awaryjna jest przeznaczona do działania jako rezerwa na wypadek awarii zwykłej tablicy. Składa się z kilku obwodów, które można aktywować za pomocą przełączników, brzęczyków i innych elementów sterujących, aby zapewnić natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach.
W normalnych warunkach pracy wszystkie tablice elektryczne są niezwykle niezawodne i trwałe. Aby działały prawidłowo, muszą mieć przede wszystkim określony poziom napięcia, prądu, a także natężenia. Pomiary te są wykonywane na wszystkich tablicach elektrycznych, aby zapewnić bezpieczną i efektywną instalację. Wszystkie tablice elektryczne mają liczniki, które wymagają kalibracji po instalacji. Z tego powodu ważne jest, aby wszystkie tablice elektryczne były w dobrym stanie.
Wymiana takiej tablicy wiąże się z krótkotrwałą przerwą w dostawie prądu na czas trwania zmiany, około 3 godzin. Oczywiście istnieje możliwość rozbudowy takiej płytki o kolejne bezpieczniki.
Istnieje również możliwość wymiany panelu elektrycznego na wbudowany licznik energii elektrycznej. Firmy oferujące usługi wymiany tablicy elektrycznej zajmują się odłączeniem licznika, uzyskaniem pozwolenia na demontaż licznika, zerwaniem plomb podczas wymiany takiej tablicy oraz powiadomieniem o ponownym plombowaniu licznika.
Wymiana skrzynki bezpieczników w dzisiejszych czasach w mieszkaniu to szybki i bezproblemowy serwis elektryczny.
Modernizuje się również stare skrzynki bezpiecznikowe w budynkach wielorodzinnych. Cena usługi wymiany takiej płytki ustalana jest indywidualnie.
Pomiary instalacji elektrycznych zawierają miedzy innymi:
-pomiary elektryczne.
-pomiary instalacji elektrycznej.
-pomiary elektryczne odbiorcze- odbiór instalacji elektrycznej.
Wymiana tablicy rozdzielczej
Tablica rozdzielacza zawiera wszystkie urządzenia sterujące i zabezpieczające domowej instalacji elektrycznej. W kilkuletnich domach instalacje elektryczne zabezpieczone są bezpiecznikami, ale niestety nie spełniają one podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie sprzętu AGD, warto pomyśleć o wymianie starej rozdzielnicy na nową, w której każdy obwód wyposażony jest w osobny wyłącznik nadprądowy, a cała instalacja jest zabezpieczona co najmniej jednym wyłącznikiem różnicowoprądowym.