Ludzie niepełnosprawni intelektualnie chcą i potrafią pracować, jak wszyscy inni chcą czuć się potrzebni. Dziś (21.09) udowodnili to najstarsi uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych, sprzątając skwer na osiedlu Nagórki. W ten sposób włączyli się międzynarodową akcję sprzątania świata, obchodzoną w trzeci weekend września.
W wielkim sprzątaniu uczestniczyła młodzież ze szkoły przysposabiającej do pracy ZPE. Uzbrojeni w stroje robocze, gumowe rękawice i grabie, z zapałem ruszyli sprzątać skwer i boisko przy ul. Murzynowskiego 7. Już po dwóch godzinach jesienne liście zagrabione były na kupki, worki wypełnione odpadami, a uczniowie dumni z dobrze wykonanego zadania. – Lubię grabić, bo lubię pomagać – tłumaczył uśmiechnięty Dominik z autyzmem, nie odrywając się od pracy. – Praca jest fajna, ale ciężka też – dodała Ania z zespołem Downa.
Uczniowie ZPE już po raz kolejny włączyli się w ten sposób w obchody międzynarodowej inicjatywy „Sprzątanie świata”. Po raz pierwszy akcję zorganizowano 23 lata temu w Australii. Od tamtej pory w trzeci weekend września ochotnicy zbierają się w parkach, lasach i zbierają śmieci wyrzucone w miejscach publicznych. Dobry przykład co roku dają także uczniowie ZPE.
– W akcji sprzątania chodzi o promowanie idei ochrony środowiska, kształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za otoczenie, konieczności dbania o czystość naszej planety, rozwijanie więzi emocjonalnej z przyrodą – wyjaśnia Sylwia Jankowska, nauczyciel spdp, koordynator akcji w ZPE. – A także pokazanie sprawczości ludzi z niepełnosprawnościami, pokazanie, że mogą zrobić coś dobrego dla swojego sąsiedztwa. – Praca daje osobom z niepełnosprawnościami to samo co każdemu z nas, czyli poczucie własnej wartości i bycia potrzebnym, rozwijanie umiejętności zdobytych przez lata nauki – podkreśla Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE. – Nasza szkoła zawsze chętnie włącza się w inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, uczniowie czują wielką satysfakcję, że mogą zrobić coś dla innych. Gratuluję wszystkim uczestnikom dzisiejszej akcji.
Nikt, kto dziś widział ekipę ZPE w akcji, nie będzie już wątpił w potencjał ludzi z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Tak jak pracownicy sprzątającej osiedle Nagórki firmy Klinex, którzy współpracowali dziś z niepełnosprawnymi podczas grabienia liści. Łukasz Tylman, prezes Klinexu potwierdził, że jest zainteresowany ścisłą współpracą ze szkołą dla niepełnosprawnych i niewykluczone, że niektórzy z uczniów znajdą pracę w firmie sprzątającej.
przynajmniej zarobili sobie a nie