-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Sucha karma dla każdego psa

Materiał partneraSucha karma dla każdego psa

Gdyby naszym pradziadkom i dziadkom ktoś powiedział, że będą kiedyś sklepy pełne produktów przeznaczonych wyłącznie dla psów i kotów, to by się za głowy łapali. A jeśli by dodać, że kupuje się gotowe jedzenie dla psa, wyprodukowane na przykład z mięsa łososia i batatów, to mogliby zwątpić, czy ich nie oszukujemy.

Sucha karma dla psa to nienowy produkt, ale ogrom jej rodzajów jest odzwierciedleniem tego, że psy są już właściwie członkami naszych rodzin. Nie karmimy ich resztkami ze stołu, tylko kupujemy dobrą karmę.

Sucha karma dla psów małych i dużych

Kiedy przeglądamy ofertę producentów suchej karmy, możemy być zdziwieni różnorodnością. Można nawet podejrzewać, że podział na rasy to przesada. Jednak nie. Psy niektórych ras mają szczególne potrzeby. Na przykład owczarki niemieckie mają dość wrażliwe przewody pokarmowe i często cierpią na nietolerancje i alergie pokarmowe. Psy pracujące i inne psy bardzo aktywne potrzebują suchej karmy bardziej kalorycznej niż psy towarzyszące. Znaczenie ma także wielkość psa. Cząstki suchej karmy dla psów małych są dużo mniejsze niż tej przeznaczonej dla dużych. Jest to związane z potrzebą ścierania zębów. Nasze domowe psy rzadko jadają kości, więc rozgryzanie kawałków karmy umożliwia to ścieranie. Osobną sprawą jest opakowanie. Można śmiało kupić dziesięć kilogramów karmy dla psa o wadze około 40 kg, bo zje on taki worek w ciągu około trzech tygodni. Taka ilość dla malutkiego pieska to jedzenie na kilka miesięcy, więc trzeba uważać na termin ważności. Lepiej kupować mniejsze ilości.

Karmienie suchą karmą psa z alergią

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej u psa jest dość trudne. Weterynarz na podstawie reakcji na leki może stwierdzić, że pies z dużym prawdopodobieństwem ma alergię, ale nie powie na co. Testy, które mogą pomóc w doprecyzowaniu takiej diagnozy, jeszcze do niedawna niedostępne w Polsce, są dość drogie. Pomocna okazuje się przy tym sucha karma zawierająca hydrolizowane białko. Dzięki niej ustępują zmiany chorobowe, pies przestaje się drapać i stabilizuje się trawienie. Jak już wyleczymy objawy alergii, możemy spróbować suchej karmy zawierającej jeden rodzaj białka. Robi się to dlatego, że karmy na bazie białka hydrolizowanego są droższe niż monoproteinowe. Nową suchą karmę wprowadzamy stopniowo i zaczynamy od mieszania nowej z poprzednią. Jeśli pies czuje się dobrze, można kontynuować zmianę, jeśli nie – wracamy do punku wyjścia. Należy przy tym pamiętać, że organizm pas będzie reagował na alergen przez około 56 tygodni od ostatniego podania.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane