Złoto cieszy się obecnie ogromną popularnością wśród inwestorów. Jest jednym ze sposobów na ochronę oszczędności przed działaniem inflacji (która na całym świecie bije rekordy), a także solidnym zabezpieczeniem w okresie niepewności na rynkach. W złoto fizyczne można dziś inwestować już od kilkuset złotych. Czy warto kupować złoto pod koniec 2022 roku i jak to bezpiecznie zrobić?
Złoto jako zabezpieczenie przed działaniem inflacji
Złoto od lat jest uznawane za bezpieczną przystań inwestorów, czyli instrument, w który można zainwestować w sytuacji, gdy inne, bardziej ryzykowne, przynoszą straty. Cechą złotego kruszcu jest właśnie stabilność w długiej perspektywie – kiedy wycena waluty, czy akcji spadają w czasach kryzysu, cena złota pozostaje niezmienna lub rośnie (także ze względu na rosnący w takich sytuacjach popyt). Trzeba pamiętać, że krótkookresowo ceny kruszcu mogą na przemian rosnąć i spadać, ale w perspektywie lat stabilnie idą do góry. Nie jest to więc inwestycja pozwalająca zwykle dużo zarobić, ale jest dobrym zabezpieczeniem kapitału przed inflacją i obniżeniem wartości tradycyjnego pieniądza w wyniku różnego rodzaju kryzysów, np. wojny czy spowolnienia gospodarczego.
Złoto bywa też nazywane uniwersalną walutą, ponieważ w większości miejsc na świecie jest uznawane za towar o wyjątkowej wartości. Dlatego też kapitał zachowany w złocie można niemal zawsze spieniężyć bez straty, czego nie można powiedzieć o tradycyjnej walucie, która może z różnych przyczyn (np. wspomnianego kryzysu gospodarczego) istotnie obniżyć swoją wartość.
Inwestycja lub elegancki prezent – jak kupować złoto?
Cały rok 2022 spędziliśmy pod znakiem pędzącej inflacji i ogólnej niepewności na rynkach (związanych z wojną w Ukrainie, kryzysem energetycznym i ogólnym pogorszeniem nastrojów na rynkach). Nie dziwi więc, że złoto cieszy się tak dużym zainteresowaniem profesjonalnych inwestorów. Nie każdy jednak wie, że taką inwestycję może rozpocząć każdy, nawet jeśli nie posiada dużej sumy pieniędzy.
Złoto inwestycyjne sprzedawane jest jako tradycyjne sztabki lub też monety bulionowe. Sztaby można kupić w wielu różnych wariantach – od 1 grama do 1 kilograma. Najmniejsza sztabka kosztuje w listopadzie 2022 roku około 300 zł, największa – około 260 – 270 000 zł. Między nimi znajdziesz wiele wariantów pośrednich, dlatego łatwo dopasujesz produkt do sumy, którą chcesz wydać.
Złoto to również pomysł na elegancki prezent – z okazji świąt Bożego Narodzenia, nowego roku, narodzin dziecka, ślubu, czy każdej innej okazji. Sklepy sprzedające metale szlachetne oferują również sztabki odlane w kształcie np. gwiazdy, które będą efektownym upominkiem dla bliskiej osoby.
Monety bulionowe – złoto inwestycyjne z akcentem estetycznym
Drugą grupą inwestycyjnych wyrobów są złote monety bulionowe. Ze względu na bogate, szczegółowe zdobienie również stanowią dobry pomysł na prezent. Są emitowane zgodnie z tradycją menniczą – posiadają awers i rewers, a na ich powierzchni wybija się rok emisji oraz określa (obecnie mający głównie znaczenie symboliczne) nominał.
Wzornictwo monet nawiązuje zwykle do tradycyjnych motywów krajów, z których pochodzą. Rozpoznawalne na całym świecie przykłady, to:
- Kanadyjski Liść Klonowy,
- Australijski Kangur,
- Britannia, Bestie Królowej,
- Amerykański Orzeł i Amerykański Bizon,
- Chińska Panda,
- Wiedeńscy Filharmonicy,
- Krugerrand.
Monety bulionowe są najczęściej emitowane w wadze 31,1 g, czyli 1 uncji trojańskiej (1 oz), ale można kupić również mniejsze warianty (np. 1/4 lub 1/10 oz).
Złoto inwestycyjne można bezpiecznie kupić – także przez internet – u profesjonalnych dealerów metali szlachetnych. Takim sprzedawcą jest na przykład marka ASCOIN – ze sklepem internetowym oraz fizycznym salonem sprzedaży w Warszawie.