Elewarr, spółka zależna od Polskiej Grupy Spożywczej, planuje modernizację i rozbudowę magazynów, w których przechowywane będą produkty rolnicze w Północnej Polsce. Całkowity koszt inwestycji to 250 mln zł. Decyzja ta ma pozytywny wpływ na eksport zbóż przez położone w pobliżu bałtyckie porty. Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa, uważa, że to ważna inwestycja, która przyczyni się do pomocy polskim rolnikom oraz eksportowi polskich produktów do Ukrainy.
Wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka, zaznacza, że infrastruktura Elewarru w polskiej Północno-Wschodniej była przez długi czas niedoinwestowana, dlatego wymaga nakładów. Dlatego powstaje Spichlerz Północy, aby wykorzystać potencjał znajdujący się w województwie warmińsko-mazurskim. Elewarr w Malborku ma swoje oddziały prowadzące magazyny w Bartoszycach, Braniewie, Ornecie i Pieniężnie. W latach 2023-2027 planowana jest modernizacja i rozbudowa powierzchni magazynowej na kwotę 250 mln zł.
Cała inwestycja jest przełomowa, ponieważ polscy rolnicy będą podchodzić do polskiej firmy Elewarr jako do partnera. Andrzej Śliwka dodał, że obecnie współpracuje z Elewarem 2,5 tys. rolników z województwa warmińsko-mazurskiego, a zwiększenie powierzchni magazynowej może zwiększyć tę liczbę o połowę.
Inwestycja przyczyni się także do usprawnienia technologii i zwiększenia liczby miejsc pracy. Prezes spółki Elewarr, Hubert Grzegorczyk, uważa, że większa powierzchnia magazynowa przyczyni się do utworzenia rezerw strategicznych, które odpowiedzialne są za bezpieczeństwo kraju. Planowana rozbudowa magazynów pomaga również w zwiększeniu eksportu i ożywieniu terenów popegeerowskich.
Źródło: PAP