6.6 C
Olsztyn
środa, 18 grudnia, 2024
reklama

Mali pacjenci z Ukrainy są leczeni w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi

OlsztynMali pacjenci z Ukrainy są leczeni w Klinice Chirurgii Głowy i Szyi

W Klinice Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie leczy się młodych pacjentów pochodzących z Ukrainy. Są to uchodźcy wojenni, którzy mieszkają w Olsztynie i są pacjentami kliniki. Pacjenci cierpią na choroby onkologiczne, wady genetyczne i po urazach. Oprócz tego, lekarze wykonują operacje szczękowo-urazowe, które są niezbędne w przypadku niektórych przypadków. Kilku pacjentów przyleciało na leczenie w ciągu ostatnich kilku dni. Najmłodszy pacjent ma 5 lat, a najstarszy 17 lat. Klinika przyjmuje pacjentów do 18 roku życia.

Leczenie tych małych uchodźców odbywa się tak, jak w przypadku każdego innego pacjenta. „Pacjent nie ma narodowości. W przypadku pilnej pomocy uzyskuje ją u nas. Gdy chory może poczekać, to kierowany jest do poradni i oczekuje na operację. W onkologii dziecięcej nie ustawiamy pacjentów w kolejce. W każdym przypadku najważniejszy jest pacjent i jego dobro” – podkreślił dr Krzysztof Dowgierd z olsztyńskiej kliniki.

Klinika specjalizuje się w leczeniu chorób rzadkich i wprowadza najnowocześniejsze metody leczenia, takie jak terapia komórkami macierzystymi czy rekonstrukcje małżowiny usznej, rekonstrukcje ubytków żuchwy przeszczepami z kości wraz z mikrozespoleniami naczyniowymi. Źródła lecznicze na Ukrainie nie są dostępne z powodu trwającej wojny oraz innego systemu finansowania opieki zdrowotnej w tym kraju.

Ukraińcy trafiają do olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego z różnych powodów. Informacje o klinice przekazują niektórzy lekarze, dr stomatolog Daria Kozak, która jest pochodzenia ukraińskiego i dwaj ukraińscy lekarze, którzy pracują w klinice na stażu i asystują przy zabiegach.
źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane