10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Czystki w FSB? Putin aresztował cale kierownictwo

KrajCzystki w FSB? Putin aresztował cale kierownictwo

Putin nie jest zadowolony z pracy 5. wydziału Federalnej Służby Bezpieczeństwa (dawnego KGB). Podobno „jest wściekły”. To właśnie ten wydział jest odpowiedzialny za wywiad na temat Ukrainy. Informuje o tym Andriej Sołdatow – rosyjski dziennikarz i ekspert ds. służb specjalnych.

Agencja Ukrinform przekazuje, że w areszcie domowym zostali osadzeni kierujący tą sekcją Sergiej Biesieda (dotychczas zaufany człowiek Putina) i Anatolij Boliukh, szef departamentu informacji operacyjnej.

Od kilku dni media na całym świecie informują o niepokoju na Kremlu w związku z kolejnymi porażkami rosyjskich wojsk w Ukrainie.

Putin pozbywa się swoich dowódców

Od 24 lutego Putin sam wyrzucił sowich ośmiu dowódców, przede wszystkim związanych ze służbą bezpieczeństwa FSB, odpowiedzialną za wywiad dotyczący Ukrainy. Putin miał otrzymywać informacje, że Ukraina „jest słaba i szybko się podda”.

Rosyjscy dziennikarze-analitycy, od wielu lat interesujący się służbami specjalnymi, Andriej Sołdatow i Irina Bogdan, uważają, że właśnie z powodu tych danych, które się nie potwierdziły, oraz niewłaściwego wydatkowania środków finansowych, przeznaczonych na działania operacyjne w Ukrainie, kierownictwo tego wydziału objęto aresztem domowym. Chodzi o bliskiego współpracownika Władimira Putina, Siergieja Biesiedę, oraz jego zastępcę, Anatolija Boliukha.

Ta informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona.

Częścią tej służby jest pełniący funkcję wywiadu zewnętrznego Departament Informacji Operacyjnej (DOI).

Kiedyś 5. wydziałem kierował Władimir Putin

Władimir Putin był dyrektorem 5. wydziału w latach 90., kiedy FSB otrzymała prawo do prowadzenia działań za granicą. Wyłoniono nowy zarząd, który miał przeprowadzać operacje wywiadowcze na terenie byłego ZSRR.

Putin kierował wydziałem przez osiem miesięcy w latach 1998 – 1999.

W rozmowie z brytyjskim „The Times” Andriej Sołdatow mówił, że zasadnicze zadania FSB mają charakter wewnętrzny i bardzo szeroki obszar zainteresowań: od terroryzmu po ochronę granic.

Manipulacja danymi?

Sołdatow mówi także, że FSB od 2014 roku podejmowała wiele prób wzniecenia w zachodniej Ukrainie niepokojów, szczególnie w grupach skrajnie prawicowych, bezskutecznie. Błędne okazały się także szacunki FSB, dotyczące poparcia wśród Ukraińców dla napaści rosyjskiej oraz stopnia stawianego oporu.

Soładatow nie wyklucza jednak, że zebrane informacje mogły odzwierciedlać rzeczywistość, ale problem mogła stanowić konieczność przekazania ich Putinowi – możliwe, że były one „dostosowywane” do oczekiwań satrapy. Jak ocenia dziennikarz, najprawdopodobniej do „poprawiania” danych wywiadowczych dochodzi „pomiędzy stopniem pułkownika a generała”

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane