2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Rusza kastracja i czipowanie zwierząt w Olsztynie

OlsztynRusza kastracja i czipowanie zwierząt w Olsztynie

“Kastracja kotów wolno żyjących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich” to jeden ze zwycięskich projektów IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie zostały zawarte umowy z lecznicami, które zrealizują zadanie.

Spadek bezdomności zwierząt, eliminacja chorób narządów rodnych czy łatwiejsza identyfikacja w przypadku zagubienia się pupila – to tylko część pozytywnych aspektów akcji. Zainteresowani właściciele lub opiekunowie psów i kotów już mogą wnioskować o realizację zabiegu.

– Projekt zakłada kastrację kotów wolno żyjących oraz kastrację i chipowanie zwierząt właścicielskich z terenu Olsztyna w kilku wybranych lecznicach weterynaryjnych – mówi jedna z pomysłodawczyń projektu, Mirella Wiśniewska. – Obejmuje kastrację kotek i kocurów, suk i psów, opiekę weterynaryjną w lecznicy po zabiegu i przechowanie do momentu, kiedy możliwe będzie wypuszczenie zwierząt w miejsce bytowania lub odbiór przez właścicieli.

W stolicy Warmii i Mazur w przedsięwzięcie będą zaangażowane trzy lecznice. Jedna będzie zajmować się zwierzętami właścicielskimi, dwie kolejne – wolno żyjącymi kotami.

Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Dlatego nie powinno się ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Aby ograniczyć ich populację poddaje się je zabiegom kastracji, a następnie wypuszcza w miejscu złapania, w ich naturalnym środowisku.

Wykonanie zabiegów kastracji zwierząt właścicielskich (kotki/suki/koty/psy) jest możliwe tylko u zwierząt oznakowanych. W przypadku braku czipa zwierzę zostanie przed zabiegiem bezpłatnie oznakowane.

Mieszkańcy Olsztyna, którzy są właścicielami zwierzęcia lub opiekunami kotów wolno żyjących, aby wypełnić wniosek, dostać skierowanie i umówić terminu przeprowadzenia zabiegu proszeni są o bezpośredni kontakt z lecznicami (wykaz poniżej).

– Jako samorząd w pełni pokrywamy koszt zabiegów oraz oznakowania zwierząt w tym projekcie – wyjaśnia dyrektor Wydziału  Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna Ewa Łukasik-Błażejewicz.

Wartość projektu to 100 tys. złotych. Akcja potrwa do wyczerpania kwoty przeznaczonej na zadanie, jednak nie dłużej niż do końca listopada.

*** lecznice wykonujące zabiegi kastracji kotek/kotów wolno żyjących na terenie Olsztyna w 2022 roku:
-> Przychodnia Weterynaryjna ARKA dr n. wet. Anna Rozicka z siedzibą przy ul. Tuwima 5c lok.2 w Olsztynie; tel. kom. 608 302 002, e-mail: przychodnia.arka@wp.pl, strona internetowa: http://www.przychodniaarka.pl/
-> Gabinet Weterynaryjny Dermadog Magdalena Augustynowicz z siedzibą przy ul. Żniwnej 22 w Olsztynie; tel. kom. 660 778 890, 600 510 421, strona internetowa: http://dermadog.pl/

Druk wniosku na zabieg jest dostępny w siedzibach powyższych lecznic, na ich stronach internetowych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna.

*** lecznica wykonująca zabiegi kastracji kotów/psów właścicielskich, których właściciele mieszkają w Olsztynie w 2022 roku:
-> Przychodnia Weterynaryjna AMICUS lek. wet. Mirosław Dragun z siedzibą przy ul. Hanowskiego 10 w Olsztynie,  tel. kom. 510 357 791, e-mail: mirwet1963@gmail.com, strona internetowa: https://przychodniamalychzwierzat.pl/

Druk wniosku na zabieg jest dostępny w siedzibie powyższej lecznicy, na jej stronie internetowej oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Olsztyna.

źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Joanna
10 marca 2022 11:53

NIE POLECAM lecznicy Mirosław Dragun AMICUS. W październiku skorzystałam z darmowej sterylizacji z tego projektu w tej lecznicy i ten człowiek uśmiercił moją ukochaną dwuletnią suczke, która była zdrowa. Dopuścił się szeregu błędów: przed operacją, w trakcie i po. Aktualnie rzecznik wszczął postępowanie w izbie lekarsko weterynaryjnej i czekam na rozwój. Doktor najprawdopodobniej poniesie konsekwencje.

Do Marcina
9 marca 2022 23:25

Widać, że tytuł magistra w danej dziedzinie kupiłeś na bazarku. W każdym większym mieście funkcjonuje Wydział Ochrony Środowiska, który zajmuje się również kotami wolno żyjącymi. Tego na studiach nie mówili? A może wykłady były zbyt ciężkie do przyswojenia po imprezach w Luzaku czy Sowie? A ptaki to według Ciebie nie roznoszą chorób? Same zdrowe sztuki ptactwa latają? “Pomijam już fakt, roznoszenja chorób”- interpunkcja leży, ortografia również, skoro masz tytuł magistra, to pracy samodzielnie nie pisałeś- należałoby to wyjaśnić. “Wyrządzają wielkie szkody w drobnej urbicenozie.”- argument nie poparty konkretami. Każdy może wyjść na ulicę i krzyczeć, że chyba deszcz padał. Drobna… Czytaj więcej »

Polecane