1 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

Jak uniknąć kontuzji trenując amatorsko? – zacznij stosować tę jedną rzecz

Materiał partneraJak uniknąć kontuzji trenując amatorsko? – zacznij stosować tę jedną rzecz

Aktywność fizyczna to dobry kierunek prowadzący bezpośrednio do zdrowia. Źle przygotowany do ćwiczeń organizm może jednak szybko ulec potencjalnym kontuzjom. Remedium na te problem są ćwiczenia rozciągające. Dlaczego warto je wykonywać? Sprawdź poniżej.

Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Kluby fitness są masowo oblegane przez swoich klientów właśnie w pierwszym kwartale roku. Nagłe wdrożenie do naszego życia nieprzemyślanych treningów często skutkuje niespodziewanymi urazami. Aby temu zapobiec, należy bezkompromisowo podejść do kwestii rozciągania. Osoby trenujące w domu mogą korzystać z ćwiczeń dostępnych na stronie https://www.bodypak.pl/pl/wsb/687_5-podstawowych-cwiczen-rozciagajacych.html.

Po co się rozciągać?

Trening, bez względu na jego rodzaj, jest pewną formą pracy dla naszego organizmu. Mięśnie podczas wysiłku na zmianę spinają się i powracają do stanu spoczynku. Nadmierne obciążenie mięśni powoduje nagłe skurcze oraz bóle. W najgorszym przypadku może nawet dojść do naderwania mięśnia. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie rozciągania przed i po planowanej aktywności fizycznej.

Stretching rozluźnia daną partię mięśniową, sprawiając że staje się ona bardziej elastyczna. To dodatkowe wspomaganie regeneracji mięśni, dzięki któremu niwelowany jest ból oraz zakwasy. Wprowadzając element rozciągania do sesji treningowej, serwujemy organizmowi pewnego rodzaju zabieg rehabilitacyjny, wspomagający jego regenerację.

Ćwiczenia rozciągające – rodzaje

Wśród różnych ćwiczeń rozciągających można wyróżnić dwie podstawowe grupy, takie jak:

– ćwiczenia dynamiczne – polegają one na aktywnym rozciągnięciu oraz rozgrzaniu stawów. Ich zadaniem jest poprawienie elastyczności tkanki mięśniowej stawów, a także więzadeł. Są to głównie wymachy rąk i nóg, zakroki, krążenia rąk, pajacyki. Dobrze przygotowane stawy i mięśnie zmniejszają ryzyko złapania potencjalnej kontuzji.

– ćwiczenia statyczne – ich zadaniem jest uspokojenie mięśni. Wykonuje się je po wzmożonym treningu. Doprowadzają mięśnie do stanu spoczynku sprzed treningu. W ramach tych ćwiczeń można wykonać mostek, przyciąganie kolan do klatki piersiowej, skłony do przodu. Do wykonania niektórych z nich można wykorzystać dodatkowe akcesoria, jak drabinka lub krzesełko.

Postaw na jogę

Ćwiczenia rozciągające nie należą do najprzyjemniejszych. Spora grupa osób uznaje je za niewygodną konieczność lub zupełnie je pomija. Żeby jednak zaczerpnąć odrobinę przyjemności z tego bolesnego treningu, można wykonać sesję jogi. Dzięki niej nie tylko zadbamy o relaks całego ciała, ale przy okazji uspokoimy umysł. Ćwiczenia oddechowe wykonywane w trakcie poszczególnych figur dotleniają organizm oraz wyciszają zmęczony umysł. Trening wykonywany w totalnym skupieniu pomaga odwrócić uwagę od nieprzyjemnego uczucia rozciągania mięśni i ścięgien. Dzięki temu joga jest nieco bardziej przyjemna niż klasyczne rozciąganie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane