-1 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

PiS będzie apelował, aby prezydent Grzymowicz opamiętał się ws. likwidacji ośrodka dla niepełnosprawnych

OlsztynPiS będzie apelował, aby prezydent Grzymowicz opamiętał się ws. likwidacji ośrodka dla...

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości będzie wnioskował o wprowadzenie pod obrady Rady Miasta Olsztyna, na początku dzisiejszej sesji, projektu stanowiska w sprawie ponownego przeanalizowania przez Prezydenta Olsztyna sytuacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie.

Ośrodek powstał w 1970 roku. To tak naprawdę kilka różnych placówek edukacyjnych. W jego skład wchodzą Przedszkole nr 7, Szkoła Podstawowa nr 17, XIV Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Branżowa nr 7, Szkoła Policealna oraz Internat.

Wsparcie otrzymać tam mogą nie tylko dzieci całkowicie niesłyszące, ale wszystkie, które posiadają różne wady słuchu. Ośrodek ma na celu pomóc takim dzieciom w życiu społecznym, w edukacji oraz w kwestii emocji. Jest to jedyne takie miejsce w naszym regionie, podobne ośrodki są znacznie oddalone od Olsztyna.

Rodzice mają żal do radnych i prezydenta. Zorganizowano petycję, którą podpisało niemal 800 osób ws. wstrzymania decyzji o likwidacji placówki. 14 stycznia protestujący przyznali, że nikt z nimi nie konsultował zamknięcia ośrodka i chcą oni porozmawiać w tej sprawie z władzami miasta.

*nagranie z protestu

Tymczasem dziś ma się odbyć kolejna sesja Rady Miasta, która bez mrugnięcia okiem “przyklepała” likwidację ośrodka. Czy prezydent ponownie przyjrzy się sytuacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących? Tego oczekują radni PiS-u.

Radosław Nojman, przewodniczący klubu przesłał nam uzasadnienie takich oczekiwań:

W dniu 15 grudnia 2021 r. Rada Miasta Olsztyna podjęła Uchwałę nr XL/666/21
w sprawie zamiaru likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie przy ul. Marii Grzegorzewskiej 6, w tym Przedszkola Miejskiego nr 7 Specjalnego dla Dzieci Niesłyszących, Szkoły Podstawowej nr 17 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących, XIV Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego dla Uczniów Niesłyszących, Branżowej Szkoły I stopnia nr 7 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących, Szkoły Policealnej nr 1 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących. Uchwałę tę w dniu 8 lutego 2022 r. negatywnie zaopiniował Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie, podkreślając, że samorząd terytorialny, jako lokalna organizacja życia społecznego, został konstytucyjnie i ustawowo umocowany do zaspokajania potrzeb wspólnoty mieszkańców, a dobrostan dzieci i młodzieży powinien podlegać szczególnej uwadze i ochronie. W związku z powyższym, jak i protestami rodziców dzieci tam się uczących oraz nieprzychylnymi opiniami stowarzyszeń reprezentujących środowiska osób niesłyszących, Rada Miasta Olsztyna uznaje, iż zasadne jest ponowne przeanalizowanie sytuacji tego Ośrodka.

Placówka ta dysponuje olbrzymim potencjałem, zarówno osobowym (dobrze wykształcona kadra), jak i rzeczowym – 20 sal dydaktycznych, pracownie: informatyczna (16 stanowisk), gastronomiczna, fotograficzna, techniczna, biologiczno-chemiczna, matematyczno-fizyczna, językowa, robotyki, audiometrii tonalnej, wczesnego wspomagania rozwoju, terapii SI, 3 sale rewalidacyjne, sala do gimnastyki korekcyjnej, sala gimnastyczna, boisko do piłki nożnej, gabinet do badania słuchu z biofeedback, gabinet psychologa, logopedy, terapii ręki, pielęgniarki, plac rehabilitacji i zabaw, siłownia. Na wyposażeniu ośrodka znajduje się specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, 3 wizualizery, tablice i monitory interaktywne i projektory. W internacie jest winda osobowa, stołówka, a także gabinety usprawnienia ruchowego, terapii Montessori, gimnastyki korekcyjnej oraz biblioteka. Powyższe okoliczności wskazują, że rozwój placówki dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością słuchową jest możliwy. Wymaga tylko dobrego zarządzania i przychylnego spojrzenia organu prowadzącego. Zmiana na stanowisku dyrektora (kadencja obecnego kończy się z dniem 31 sierpnia 2022 r.) daje szansę na dynamiczny rozwój i ponowny rozkwit tej zasłużonej dla miasta i regionu placówki. Również Rodzice dzieci uczęszczających do tego SOSW w Olsztynie są pełni determinacji i planują czynnie włączyć się w proces edukacji swoich dzieci, a także szukać pomysłów służących poszerzeniu oferty szkolnej.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż w tym roku, uznanym przez Sejm RP Rokiem Marii Grzegorzewskiej, SOSW jej imienia świętować będzie też swoje 50 – lecie istnienia.

Z uwagi na powyższe, Rada Miasta Olsztyna uznaje za zasadne ponowne przeanalizowanie sytuacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie przy ul. Marii Grzegorzewskiej 6 oraz wycofanie się z zamiaru likwidacji tej zasłużonej dla Miasta i Regionu placówki.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Głupi Piotrek obok brzezin
23 lutego 2022 12:30

Jak tępy strup się nie dostosuje do normalnego życia i nie zaakceptuje potrzeb mieszkańców Olsztyna to wieśniaka trzeba wykopać z ratusza wraz z ciotami że skorumpowanej rady miasta na bruk. ich zadaniem jest służebność dla olsztyniaków a nie ich okradanie tzw. Motorniczego Ład!

ala
23 lutego 2022 09:29

Nie wiem czy dobrze się stało, że spór tak naprawdę o pieniądze, przeniesiono na szczebel polityczny. Ale pokusa zawsze jest, można coś ugrać.

Polecane