Władze Olsztyna zamierzają zainwestować w Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, czyniąc je jedną z najistotniejszych atrakcji miasta. Wstępne szacunki mówią o około 30 mln złotych.
Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne powstało w 500-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, jako swoisty hołd dla najbardziej znanego polskiego astronoma. Miasto zamierza uczcić kolejną okrągłą rocznicę urodzin naszego rodaka, która wypada 19 lutego 2023 roku. Nie ma więc zbyt wiele czasu.
Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta przypomina, że początkowo planetarium nosiło nazwę Planetarium Lotów Kosmicznych i właśnie do niej miasto chce wrócić w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego też chciałoby unowocześnić aparaturę projekcyjną o cyfrowy projektor gwiazdowy. Ciekawostką jest, że od prawie 50 lat planetarium korzysta z analogowego projektora gwiazdowego Zeiss. Dodatkowo miasto zamierza w dolnym i górnym holu planetarium stworzyć interaktywną wystawę edukacyjną z dziedziny astronautyki i meteorytyki, a ponadto zainwestować w instalację Habitatu Księżycowego – nowoczesnej wystawy interakcyjnej. Do realizacji tego zamierzenia konieczna jest modernizacja zespołu budynków Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
Projekt został zgłoszony do Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektów strategicznych. Miasto czeka na informację, czy otrzyma dofinansowanie jego realizacji. Wstępnie wartość projektu oszacowano na 30 mln złotych.
Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta zauważa, że coraz więcej osób chce kreatywnie spędzać wolny czas. To właśnie ma oferować nowe Planetarium Lotów Kosmicznych. Prezentacje w planetarium, wizyty w obserwatorium, kontakt z eksponatami edukacyjnymi – wszystko to dostarczać ma podaną w przystępny sposób wiedzę, pobudzać ciekawość, inspirować do własnych eksploracji i niekonwencjonalnego myślenia. A przy tym to niecodzienna rozrywka.
Olsztyńskie Planetarium posiada odpowiednią bazę lokalową, niespotykaną kolekcję meteorytów, a nawet fragmenty gruntu księżycowego i inne naukowe eksponaty. Właśnie dlatego zostało wybrane jako teren pod inwestycje. Wkrótce poznamy szczegóły projektu.