Mieszkanka Olsztyna wdała się w spór z deweloperem, który chce postawić na osiedlu domków jednorodzinnych blok. W ramach zemsty – jak twierdzi kobieta – właściciel działki postawił jej pod płotem paczkomat.
Pani Ola i jej domownicy mają niemałe zmartwienie na głowie. Za ich oknem, tuż przy płocie, postawiono paczkomat, który uprzykrza im życie. Samochody parkujące na chodniku pod oknem, dźwięki z dochodzące z urządzenia przez 24 godziny na dobę oraz właściciel sąsiedniej działki, który ma się „mścić” za postawę kobiety i innych mieszkańców w kwestii budowy bloku na ich osiedlu.
„Napisałam pismo do InPostu w sprawie tego paczkomatu. Odpowiedzi nie otrzymałam od nich, tylko pisze do mnie deweloper, żebym do niego zadzwoniła i powiedziała co mi się nie podoba w tym paczkomacie” – mówi nasza rozmówczyni.
Pani Ola wskazuje na kuriozalność sytuacji, w której firma, odpowiedzialna za automat z przesyłkami, odsyła ją do dewelopera, z którym idzie ona na drogę sądową ws. bloku, który chce on wybudować obok osiedla domków jednorodzinnych:
„Wysyłałam do InPostu kilka maili, do Urzędu Miasta, do nadzoru budowlanego. Teraz jeździ mniej tych samochodów, fakt, ale paczkomat wciąż działa. Przyjeżdżają dostawy, ludzie odbierają paczki, stają na chodniku, blokując wyjazd z posesji. Dramat”
Jak przekonuje InPost, paczkomat postawiono ze wszystkimi zgodnymi przepisami, a na postawienie go tuż przy płocie Pani Oli, nie było wymagane jej pozwolenie, gdyż prawnie stoi on po stronie dewelopera. Jakby tego było mało, kurierzy, którzy przyjeżdżają z paczkami, mają traktować teren wokół paczkomatu jako toaletę. Pani Ola zwróciła uwagę firmie dostawczej, że nie życzy sobie pod swoim oknem widoku oddających mocz mężczyzn, na co InPost zapewnił, że upomni swoich kierowców.
„Powiedziano mi, że oni poinstruują kurierów co nam przeszkadza, ale paczkomat stoi zgodnie z prawem i oni nic z tym nie zrobią” – mówi mieszkanka Olsztyna.
Pani Ola jest przekonana, że to jej działania, które mają nie dopuścić do wybudowania przez dewelopera bloku na osiedlu domków jednorodzinnych, przyczyniły się do tego, że na złość jej postawił on automat z przesyłkami pod jej oknem.
Poprosiliśmy dewelopera o komentarz do całej sytuacji, odpowiada nam członek zarządu:
„Informuje iż paczkomat na terenie naszej nieruchomości, nie został zlokalizowany „złośliwie”, tak jak jest to sugerowane. Powyższa nieruchomość jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego pod funkcję mieszkalno-usługową. W dniu 23.07.2021 r. otrzymaliśmy pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalno-usługowego. Decyzja została zaskarżona przez sąsiadów do Wojewody, który decyzję I organu podtrzymał. Niestety pomimo powyższego faktu, wszystko wskazuje na to iż decyzja została zaskarżona do WSA. To przesądziło o lokalizacji paczkomatu, który nie mógł stanąć w docelowej lokalizacji (tuż przy granicy działki) przez przesuwający się termin rozpoczęcia inwestycji z uwagi na w/w okoliczności” – czytamy w odpowiedzi przedstawiciela spółki.
O paczkomat i kulisy jego postawienia zapytaliśmy także w InPoście, odpowiada nam rzecznik prasowy firmy:
„Mamy podpisaną umowę z właścicielem nieruchomości, które ma pełne prawa właścicielskie do wynajmowanej nam części działki, nie chcemy wchodzić w konflikty z sąsiedzkie, więc nie będę odpowiadał na pozostałe pytania. Dodatkowo, mamy w umowie zapisane, że obszar w bezpośrednim otoczeniu Paczkomatu zostanie utwardzony. Mamy zapewnienie właściciela, że nastąpi to jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe”
Rzeczniczka prasowa ratusza, Marta Bartoszewicz, wyjaśnia jak działają procedury w kwestii stawiania paczkomatów:
„W ubiegłym roku pojawił się w prawie budowlanym punkt, który wyraźnie określa, że paczkomaty nie wymagają pozwolenia na budowę: Artykuł 29, ust. 2, pkt. 28. Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę: Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa: bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie;
Oznacza to, że można stawiać paczkomaty bez stosownych zgód urzędu, chyba że jest teren zabytkowy, ale taka sytuacja nie dotyczy tego przypadku. Oczywiście to, że właściciel terenu nie musi składać do urzędu wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, nie oznacza, że nie musi trzymać się zapisów zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jeśli taki na danym terenie obowiązuje. Jeśli osoba, która sąsiaduje z paczkomatem uzna, że paczkomat generuje nadmierny hałas, może zwrócić się z taką skargą do inspekcji sanitarnej”
Ujawnić dane dewelopera. Budowa budynków wielorodzinnych na osiedlach domów jednorodzinnych, budowa bloków bez miejsca parkingowych, placów zabaw i inne patologie trzeba piętnować, głośno o tym mówić. Komentarze autorstw np. „ja” są skandaliczne. Ludzie biorą ogromne kredyty, ciężko pracują żeby wybudować dom jednorodzinny a potem ktoś obok funduje im np. akademik.
Ażeby dobrze zareklamować tego cwanego dewelopera trzeba by znać jego dane i nazwę osiedla.