Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie zainwestuje 17,5 mln zł w innowacyjne urządzenie do radiochirurgii stereotaktycznej mózgu, jak i głowy i szyi. Umowę na budowę przyszłego Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi podpisano z firmą Synektik SA, a realizacja projektu ma potrwać 1,5 roku. Władze uczelni spodziewają się, że pacjenci będą mogli skorzystać z tego sprzętu już na wiosnę 2023 r. Całość będzie zasilana z obligacji otrzymanych przez uniwersytet od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to ultranowoczesne urządzenie, które pomoże w zapewnieniu precyzji i zmniejszeniu ryzyka powikłań w radiochirurgii. Podczas leczenia wąski strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę.
Urządzenie może być wykorzystywane w onkologii, neurologii czy neurochirurgii. Zdaniem prof. Sergiusza Nawrockiego z UWM, jest to doskonałe narzędzie do leczenia przerzutów do mózgu, parkinsonizmu, neuralgii nerwów czaszkowych czy zmian funkcjonalnych obszarów mózgu. Zapewnia submilimetrową precyzję, której nie osiągną inne urządzenia.
Co więcej, narzędzie pozwala na zabiegi nieinwazyjne, bezkrwawe i bezbolesne dla pacjenta. Szpital w Olsztynie stanie się jednym z nielicznych ośrodków w Europie, które dysponują innowacyjnym sprzętem.
źródło: PAP