Deweloper złożył trzy wnioski o budowę bloku przy Parku Centralnym w Olsztynie. Rada Miasta ostatecznie zaakceptowała projekt.
Deweloper Arbet trzykrotnie próbował wybudować blok przy ul. E. Plater w Olsztynie. Dwa razy wniosek został odrzucony. Trzecie podejście zakończyło się powodzeniem i zgoda na budowę została wydana.
W międzyczasie pojawiło się wiele głosów sprzeciwu nie tylko ze strony mieszkańców, ale i niektórych radnych. Projekt został zaakceptowany mimo protestów.
Opinia na temat budowy bloku
Otrzymaliśmy treści opinii wydanych w związku z wnioskiem o budowę bloku w Parku Centralnym. Poprzednie projekty nie zostały przyjęte ze względu na to, że należało wprowadzić zmiany. Jak było tym razem?
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna wystawiła swoją opinię na posiedzeniu, które odbyło się 1 lipca 2021 roku.
We wniosku złożonym przez dewelopera potwierdzono tezy zawarte w wniosku Inwestora o niezgodności treści wniosku z ustaleniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Olsztyn – Park Centralny /Uchwała Nr XXX/371/08 Rady Miasta Olsztyn z dnia 27 sierpnia 2008 roku/.
Niezgodności te dotyczyły:
- zamiany funkcji terenu z usługowej na mieszkaniową
- zasad kształtowania zabudowy w zakresie nieznacznego przekroczenia wysokości zabudowy
w odniesieniu do rzędnej gzymsu koronującego przy zachowaniu dopuszczalnej w planie
liczby kondygnacji oraz zmiany kształtu i pokrycia dachu przez zaprojektowanie dachów
płaskich z wycofaną ostatnią kondygnacją budynku - zasad zagospodarowania terenu w zakresie niewielkiego przekroczenia i korekty
obowiązujących w planie linii zabudowy.
– Wymienione wyżej sprzeczności z planem zagospodarowania nie podważają jednak zgodności projektowanej inwestycji z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju miasta Olsztyna zarówno w zakresie lokalizacji nowych inwestycji na obszarze ścisłego CENTRUM jak i przyjętych wskaźników, ogólnych zasad zabudowy i zagospodarowania terenu oraz obsługi infrastruktury – czytamy w opinii.
Wydana opinia była pozytywna z powodu kilku poprawek w projekcie, których wymagano przy poprzednim odrzuceniu wniosku.
– Przedstawiona koncepcja architektoniczna i przyjęte zasady zagospodarowania terenu w
nieznacznym stopniu przekraczają część rygorów narzuconych planem /korekta linii zabudowy i wysokość gzymsu koronującego/. Zasadnicze odstępstwo dotyczy rezygnacji z dachu wysokiego i zastąpienie go wycofaną ostatnią kondygnacją budynku dachem płaskim. W ocenie Komisji takie rozwiązanie „optycznie” obniży wysokość całości projektowanej zabudowy. Dodatkowym walorami tej propozycji architektonicznej są: rozczłonkowanie zabudowy na dwa mniejsze obiekty z wewnętrznym patio, oraz „kaskadowe” formowanie zabudowy zmniejszające wrażenie pojedynczego, masywnego bloku od strony „Parku Centralnego” – napisano w uzasadnieniu opinii.
Co z negatywną opinią straży pożarnej?
Warmińsko-Mazurski Komendant Straży Pożarnej wystawił negatywną opinię w związku z budową bloku w zakresie zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, które dotyczyły głównie dostępu do wody w celach przeciwpożarowych oraz zapewnienia odpowiedniego dojazdu dla jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Wspomniane utrudnienia spowodowane są rosnącymi w pobliżu pięcioma drzewami, które nie są przeznaczone do wycinki.
Pracownia projektowa, która zajęła się opracowaniem najnowszej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej odniosła się do tej negatywnej opinii w piśmie skierowanym do Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza.
Podkreślono tam, że zapewnienie wody do celów przeciwpożarowych to warunek spełniony, jednak brak drogi pożarowej w tamtym momencie spełniony zostać nie mógł.
Zawarto tam informację o tym, że dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przez Radę Miasta zostaną podjęte działania związane z propozycją zamiennych rozwiązań w sprawie drogi pożarowej, przy czym będzie brał udział rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Po uzyskaniu pozytywnej opinii od Rady Miasta i ekspertyzie przeprowadzonej przez rzeczoznawcę miał ponownie zostać złożony wniosek do Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Na posiedzeniu Rady Miasta z 25 sierpnia 2021 roku pozytywnie rozpatrzono wniosek dewelopera.
Prezydent i świta dostana jakąś bombonierkę, deweloper wybuduje, ludzie kupią mieszkania, a brak zgody straży pożarnej spowoduje “jedynie” brak otrzymania zgody na użytkowanie budynku… Można iść wtedy do sądu i latami walczyć o to co jest niby oczywiste. Polskie prawo sprzyja oszustom. Urzędnicy miejscy powiedzą, że nie wiedzieli, że oni tylko wydali opinię i nie wiedzą jakie są jej dalekosiężne skutki i nie odpowiedzą za to nigdy. Chory kraj
Brak jasnego planu zagospodarowania + prezydent z wykształcenia budowlaniec + znajome, lokalne firmy budowlane. Nadal nie łączycie kropek? Przecież smród ciągnie się jeszcze od budowy Galerii.