-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Olsztyn po raz kolejny stał się planem filmowym. Efekty ukażą się do przyszłej wiosny

WiadomościOlsztyn po raz kolejny stał się planem filmowym. Efekty ukażą się do...

Kolejni reżyserzy doceniają potencjał filmowy stolicy Warmii i Mazur. Tym razem twórcy zdecydowali się wykorzystać do swojego dzieła kolumbaria na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

„Dziewczyna z moich snów” to fabularny, krótkometrażowy debiut Tomasza Żółtowskiego. Twórcy właśnie skończyli trwające sześć dni zdjęcia, które odbywały się w Tomaszkowie oraz w Olsztynie.

Film jest portretem zgorzkniałego, 50-letniego pisarza, kiedyś bardzo popularnego i nagradzanego, przeżywającego trudny moment w swoim życiu. Staje się jednak coś, co sprawia, że ta trauma się kończy, a jego życie nabiera innego charakteru.

Jedna ze scen opowieści była nagrywana w Olsztynie – to był ostatni dzień zdjęć. Za plan posłużyły kolumbaria cmentarza przy ul. Poprzecznej.

– Obejrzeliśmy kilka cmentarzy – przyznaje Tomasz Żółtowski. – Byliśmy w Ostródzie, byliśmy w Gutkowie. Chcieliśmy znaleźć klasyczny pomnik na potrzeby tej sceny, ale zobaczyliśmy te kolumbaria i wydały nam się dość niezwykłe, wpływają na pewien charakter tej opowieści.

Nagrywana w Olsztynie scena jest spotkaniem między głównym bohaterem, pisarzem Zbigniewem (w tej roli Grzegorz Damięcki), a listonoszem Tomaszem (Jacek Borusiński).

– Obaj mają kogoś na tym cmentarzu – tłumaczy reżyser Tomasz Żółtowski. – To przypadkowe spotkanie między nimi. Ich dotychczasowe relacje były raczej chłodne. Tutaj jest właśnie taka scena, że to się zmienia.

Premiera „Dziewczyny z moich snów” planowana jest najpóźniej na wiosnę następnego roku w Olsztynie. Obraz Tomasza Żółtowskiego dofinansowano z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Jednym z ostatnich filmów, do których zdjęcia powstawały w Olsztynie było nagradzane na różnych festiwalach „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Do tej pory zapewne najsłynniejszą produkcją, której bohaterem była stolica naszego regionu jest legendarny serial „Stawka większa, niż życie”. W naszym mieście powstało pięć z 18 jego odcinków.

Filmowcy odwiedzali nasze miasto przy okazji m.in. takich produkcji, jak „Szaleństwo Majki Skowron”, „Kochajmy syrenki”, „Taxi A”, „Kameleon”, „Magda M.” albo „Dom nad rozlewiskiem”.

Źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane