Przy pierwszych dostawach szczepionek w Polsce mogły korzystać z nich osoby powyżej 18 roku życia. Następnie, w połowie maja, rejestracja była możliwa dla 16- i 17-latków. Od czerwca szczepić się mogą również osoby w wieku 12-15 lat.
Ministerstwo Edukacji i Nauki podało statystyki dotyczące poziomu szczepień wśród młodzieży.
Co najmniej jedną dawką zaszczepiło się 30% nastolatków w skali kraju, z czego ponad 41% osób ma powyżej 18 lat. Jak wynika z danych MEiN, w każdym roczniku największy odsetek zaszczepionych dzieci i nastolatków jest w województwie mazowieckim, a najmniejszy w podkarpackim.
Nastolatkowie na Warmii i Mazurach
Sytuacja związana ze szczepieniami młodzieży na Warmii i Mazurach nie wygląda najlepiej.
Biorąc pod uwagę grupę 18-latków, nasz region znajduje się na 13. miejscu w kraju. 17-latkowie zajmują nieznacznie lepsze 12. miejsce. W podobnej sytuacji znajdują się osoby w wieku 12 i 14 lat. Najlepszym wynikiem pochwalić się mogą 15-latkowie, którzy zajmują 11. miejsce w kraju.
Dlaczego młodzież się nie szczepi?
W przypadku osób w wieku 12 czy 14 lat, zazwyczaj odpowiedzialni są za to rodzice. Tacy nastolatkowie potrzebują zgody opiekuna, aby móc się zaszczepić. Jeśli rodzic jest przeciwko szczepieniom, to prawdopodobnie jego dziecko również zaszczepione nie zostanie.
Osoby w wieku 16 czy 18 lat są już bardziej świadome – na tyle, aby podjąć taką decyzję w zgodzie ze sobą.
Przyczyn jest wiele: młodzież nie choruje na covida, a kilka przypadków nic nie znaczy. Jednak koncerny farmaceutyczne tak wam wykreują rzeczywistość, że noworodki będą szprycować w ochronie dziadków (szantaż emocjonalny). Szprycowanie nieświadomych dzieci jest zwykłym skur..ństwem, bo nikt normalny nie posyła dziecko na eksperyment medyczny za który nikt nie odpowiada.
Możecie sobie pisać co chcecie i siać propagandę ale ja swojego dziecka nie zaszczepię!!!!! Nie będzie brało udziału w tym eksperymencie.