-2 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Pozostaje coraz mniej gruntów państwowych do zagospodarowania. Najwięcej było ich m.in. w Olsztynie

WiadomościPozostaje coraz mniej gruntów państwowych do zagospodarowania. Najwięcej było ich m.in. w...

Państwowe grunty są coraz mniej dostępne do zagospodarowania. Najwięcej z nich znajduje się w Olsztynie. Według informacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), niezagospodarowane pozostało jedynie około 165 hektarów ziemi państwowej. Część z tych gruntów może być sprzedana lub wydzierżawiona do celów rolnych. Większość z nich jednak charakteryzuje się niską przydatnością rolniczą oraz znacznym rozdrobnieniem.

KOWR przejęło do państwowego zasobu łącznie 4 miliony 751 tysięcy hektarów gruntów od początku swojej działalności do 31 marca 2021 r. Z czego 3 miliony 393 tysięcy hektarów trwale rozdysponowano. Stan gruntów, które pozostają w zasobie KOWR na 30 września 2020 r., wynosi łącznie 1 milion 358 tysięcy hektarów. Z czego grunty znajdujące się w dzierżawie stanowią 1 milion 60 tysięcy hektarów.

W planach KOWR jest sprzedaż 5300 hektarów na ten rok, z czego do końca czerwca sprzedano już 2768 hektarów. Jednakże, na kupno pozostałości gruntów, które są gestii KOWR, nie ma zbyt wielu chętnych. Świadczy o tym liczba przetargów, na których nieruchomości te nie znajdują nabywcy.

Ekspertów zauważają, że większość działek można jeszcze wykorzystać na cele rolnicze, ale jakość gleb jest słaba. Z kolei część z nich w ogóle nie nadaje się pod żadne uprawy. Być może można je przeznaczyć pod zalesienia i budownictwo, a także na cele rekreacji i ochrony przyrody.

Przez wiele lat, polityka rolna nastawiona była na sprzedaż państwowej ziemi, w tym po dawnych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Obecnie od 2015 roku, głównym kierunkiem rozdysponowania i zagospodarowania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest dzierżawa. Jest to dogodny sposób użytkowania gruntów i budynków, nie wymagający angażowania dużych środków finansowych, jak ma to miejsce przy nabywaniu nieruchomości.

Nieruchomości dystrybuuje się w trybie przetargowym, przede wszystkim w drodze przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych lub w trybie bezprzetargowym w przypadkach określonych w ustawie. Według stanu na koniec czerwca 2021 roku, w dzierżawie pozostawało 1 milion 75 tysięcy hektarów, głównie na terenie oddziałów we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie i Warszawie. Aktualnie zawartych jest około 65,5 tysiąca umów dzierżawy. W tym roku KOWR planuje wydzierżawić około 25,5 tysiąca hektarów ziemi.

Źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane