W lipcu tego roku temperatura była wyższa niż zwykle, co potwierdza przedstawione przez IMGW wstępne podsumowanie sytuacji pogodowej. Pod względem termicznym w całym kraju odnotowano przekroczenie normy z okresu 1991-2020 o co najmniej 0,5 stopnia Celsjusza, w niektórych rejonach nawet o ponad 2 stopnie. Najwyższe odchylenie powyżej normy zarejestrowano w Suwałkach, gdzie wyniosło ono 3,4 stopni Celsjusza. Na stacji we Włodawie zanotowano najwyższą średnią miesięczną temperaturę, wynoszącą 22,5 stopni, a najchłodniej było w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano średnią miesięczną temperaturę wynoszącą 18,3 stopni.
W zależności od regionu Polski, opady były zróżnicowane. Na niewielkim obszarze kraju odnotowano opady w normie (90-110 proc. normy opadowej), natomiast na zachodzie oraz południowym zachodzie Polski i na kilku innych obszarach Polski wystąpiła susza. Z drugiej strony, na północnym wschodzie Polski oraz częściowo w centrum kraju i na południowym wschodzie opady były powyżej normy.
W Rzeszowie zanotowano najwyższą miesięczną sumę opadów, wynoszącą 199,1 mm, a najmniej deszczu (29,7 mm) spadło w Ustce. W Warszawie suma opadów była wyższa niż norma wieloletnia i wyniosła 153,8 mm.
Źródło: PAP