Trwa kampania informacyjna Systemu Dokumenty Zastrzeżone, pozwalającego na ich zabezpieczenie w razie kradzieży lub zgubienia.
Celem trwającej akcji informacyjnej dotyczącej Systemu Dokumenty Zastrzeżone jest uświadamianie potrzeby zastrzegania dokumentów i poszerzenie ogólnej wiedzy na temat postępowania w takiej sytuacji, bez względu na okoliczności, w jakich zostały one utracone – czy to w wyniku zgubienia, czy kradzieży. Doinformowanie obywateli w tym zakresie może pomóc im uniknąć przykrych konsekwencji w razie utraty dokumentu tożsamości.
Oprócz kampanii informacyjnej, na początku 2014 roku Związek Banków Polskich uruchomił także System Zastrzegania Kart, aby umożliwić sprawne i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Sama procedura jest bardzo prosta: wystarczy zadzwonić pod numer telefonu (+48) 828 828 828 (zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych) i zastrzec swoją kartę. Można to zrobić z każdego miejsca na świecie, a numer jest dostępny każdego dnia przez całą dobę. Sama operacja jest bezpłatna, a posiadacz karty ponosi jedynie koszt za połączenie (według tabeli opłat jego operatora).
W Systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą niemal wszystkie polskie banki oraz wiele innych firm i instytucji. Działa on od 1996 roku. Do 2008 roku tylko klienci banków mogli dokonywać zastrzeżeń utraconych dokumentów, jednak dziś każdy może to zrobić, co więcej – powinien poinformować o zagubionych/skradzionych dokumentach. Coraz więcej placówek bankowych umożliwia ich zastrzeganie także tym, którzy nigdy nie korzystali z usług bankowych.
Patronat nad kampanią objęły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Federacja Konsumentów, współpracuje z nią również policja.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dokumentyZastrzezone.pl.
JC